Како зимското време влијае на метаболизмот?

Во текот на летото обично се чувствуваме поздрави  - имаме сонце и подолги денови.

Сепак, новото истражување на Универзитетот во Копенхаген сугерира дека нашите навики во исхраната во текот на зимата всушност можат да бидат покорисни за нашиот метаболизам.

Научниците го проучувале метаболизмот и тежината на глувците изложени на зимска светлина.

Инспирацијата за студијата дојде од значителната варијација на дневните часови низ светот. Истражувачите сакале да откријат што значат сезонските разлики во светлината за метаболизмот.

„Доаѓам од Австралија и кога првпат дојдов во Данска, не бев навикнат на огромната разлика во должината на денот помеѓу летото и зимата, па ме интересираше како тоа може да влијае на метаболизмот“, рече Левин Смол, кој го спроведе истражувањето. со неговиот тим во Центарот за основни метаболистички истражувања на Универзитетот во Копенхаген.

Истражувачите откриле дека глувците изложени на зимска светлина имале помала тежина и зголемување на маснотиите. Тие покажаа поредовна шема на исхрана во текот на 24 часа, што резултираше со подобрено метаболичко здравје.

„Дали разликите во часовите на светлина влијаат на метаболизмот? Да, имаат влијание. Понатамошните студии кај луѓето може да откријат дека промената на нашата изложеност на вештачка светлина во текот на ноќта или нашата изложеност на природна светлина во текот на годината, може да биде од корист за нашето метаболичко здравје“, заклучи Левин Смол.

Меѓутоа, бидејќи истражувањето било спроведено на глувци како експериментални субјекти, не може да се претпостави дека истото важи и за луѓето, пишува ScienceDaily.

реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Здравје

Зошто често се будите уморни?

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Дали седите правилно кога работите на компјутер?

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more
 

Магазин

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Читај повеќе

Зошто често се будите уморни?

Читај повеќе

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Читај повеќе

Главната грешка на нежното родителство што ја прават многу родители

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали седите правилно кога работите на компјутер?

Читај повеќе

Колку долго треба да трае тренингот ако можете да вежбате само за време на викендите?

Читај повеќе

Брз рецепт за песто паста со 5 состојки

Читај повеќе

Јапонија е пример како треба да се однесуваме со дрвјата во градовите

Читај повеќе

Повеќе од милијарда луѓе се дебели, зголемена е и стапката на дебелина кај децата

Читај повеќе