Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Ако сте се запрашале како звучеле јазиците што ги зборувале Аристотел, Гај Јулиј Цезар, Рамзес II или мистериозните келтски свештеници друиди, тогаш оваа статија е за вас.

Хеленскиот државник Перикле држи говор

За време на дискусиите за древните цивилизации, често се поставува прашањето за јазикот и писмото што ги користеле нивните народи. А кога станува збор за древните јазици, речиси и да нема човек кој не се запрашал како тие некогаш звучеле. Комплицирано прашање, на кое одговор се обиделе да дадат многу филолози.

Како знаеме како зборувале старите народи?

Ако само помислиме на изразите како „ангарија“, „бодинаница“, „коприна“ или „намашна“, кои мнозинството од населението во Македонија веќе не ги користи, а кои нашите прадедовци и прабаби ги користеле речиси секој ден - се поставува прашањето: како е можно да се навраќаме низ толку многу векови и самите почетоци на развојот на еден древен јазик?

Во случајот на класичните јазици како што се старогрчкиот, латинскиот и санскрит, постои непрекината традиција на употреба која обезбедува еден вид основа во споредба со многу други древни јазици, како што се хетитскиот или староегипетскиот, кои се целосно изгубени и потоа дешифрирани од современите научници.

Исто така, зачувани се одредени записи за древни писатели кои опишале како звучел нивниот мајчин јазик. Таа база на знаење потоа била надополнета со знаењето што го имаат научниците за модерната лингвистика и токму врз основа на тоа успеале да го реконструираат говорот на некои од тие древни и одамна заборавени јазици.

Во ова видео може да се слушнат 14 различни древни јазици, меѓу кои се и староегипетски, латински, старогрчки, како и јазиците што ги зборувале Викинзите, Ацтеките, Маите, Келтите и други.

Remote video URL
реклама

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Чек дис аут

10 мистерии за Бермудскиот триаголник кои никој не може да ги објасни

Read more

Урнебесно: Палаво куче истрча на терен и им ја украде топката на играчите

Read more

Мапа на Европа според Turkish Airlines

Read more

Мечка нападна чувар пред влез во Босна

Read more
 

Магазин

Кафе или зелен чај: Што ќе ве разбуди подобро?

Читај повеќе
  • play_arrow

Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Читај повеќе
  • play_arrow

10 мистерии за Бермудскиот триаголник кои никој не може да ги објасни

Читај повеќе

Оригинален рецепт за мексикански палачинки

Читај повеќе

Расте бројот на млади пушачи во Германија

Читај повеќе

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Читај повеќе

Во кој хороскопски знак се раѓаат најголемите мајстори за манипулација?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Свински кременадли во путер со лук

Читај повеќе

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Читај повеќе