Како звучи Кристен Стјуарт како принцезата Дијана: Двеминутен трејлер

Објавен е уште еден трејлер за филмот „Spencer“, инспириран од животот на принцезата Дијана. За нешто повеќе од две минути, за првпат е можно да се слушне гласот на Кристен Стјуарт, а многумина веќе шпекулираат дека оваа улога на младата актерка ќе ѝ донесе и номинација за Оскар.

Во трејлерот, можеме да видиме како Дијана се спротивставува на кралските традиции, но и како изгледал животот на принцезата во време кога нејзиниот брак со принцот Чарлс пропаѓал. Покрај тоа, прикажана е нејзината грижлива, мајчинска страна и посебниот однос со синовите Вилијам и Хари.

Сценариото за филмот го напиша Стивен Најт, додека режисер е Чилеанецот Пабло Лараин. Премиерата на филмот беше на CinemaCon, а потоа и на филмскиот фестивал во Торонто. Според Entertainment Weekly, во кино салите ќе пристигне во ноември годинава.

Remote video URL

Бројни филмски критичари веруваат дека овој ангажман на младата актерка ќе 1 донесе прва номинација за Златна статуетка, но има голем број од оние кои не се воодушевени од нејзината изведба. Филмот е оценет со 91% на Rotten Tomatoes, додека на IMDB има оценка од само 6,5 од можни 10.

Животот на принцезата Дијана е посебен извор на инспирација за филмските професионалци ширум светот. Документарци што се занимаваат со оваа тема разработена од различни агли се достапни на голем број стриминг-платформи, а серијата „The Crown“ на Netflix, која исто така се занимава со британското кралско семејство, доби посебна популарност во последниве години.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Филм & ТВ

Серијата „You“ ја престигна „Squid Game“ и моментално е најгледана на Netflix

Read more

Бокс-офис: Хоророт „Halloween Kills“ директно на врвот

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Најважните животни лекции што ќе ги научите од „Squid Game“

Read more
 

Сцена

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Серијата „You“ ја престигна „Squid Game“ и моментално е најгледана на Netflix

Читај повеќе
  • play_arrow

Бокс-офис: Хоророт „Halloween Kills“ директно на врвот

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Најважните животни лекции што ќе ги научите од „Squid Game“

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа Роберт Патинсон во улогата на Бетмен?

Читај повеќе

Гледањето хорор филмови ги ублажува симптомите на стрес и анксиозност

Читај повеќе
  • filter

16 октомври 2007, загина Тоше Проески

Читај повеќе

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Читај повеќе