ВО ЧЕКОР СО ПРОМЕНИТЕ ВО ИНДУСТРИЈАТА

Како звучи првиот електричен мотор на Maserati?

Италијанскиот производител на луксузни автомобили со високи перформанси почна со тестирање на својот прв 100% електричен погонски систем.

Во рамки на плановите за електрификација, Maserati ја почна фазата на тестирање на своите електромотори со кои во иднина ќе бидат опремени моделите од овој автомобилски бренд.

Изработени се експериментални возила опремени со новиот електричен и иновативен погонски систем со 100% Maserati технологија.

Овие возбудливи новитети се одвиваат во центарот за иновации Innovation Lab во Модена.

Моќност, ама и звук

Електричните модели на автомобилите ќе го имаат оној препознатлив звук, кој веќе е специфична одлика на сите автомобили Maserati опремени со класични мотори со внатрешно согорување.

На овој начин, купците ќе може да уживаат во возило на електричен погон кое пружа уживање во возењето, удобност, моќни перформанси, во пакет со специфичниот, препознатлив звук што може да го чуете во следното видео:

Во поглед на тоа кои модели први ќе добијат електрична верзија, Италијанците немаат големи изненадувања – новите Maserati GranTurismo и GranCabrio е бидат првите автомобили од овој бренд со 100% електричен погон, а ќе се произведуваат во фабриката во Торино.

Првите примероци би требало да ги видиме во 2021 година.

реклама

Авто новости

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Read more

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Read more

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Read more

Тјунираниот Porsche Cayenne сега развива 690 КС

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Читај повеќе
  • filter

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Читај повеќе

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Читај повеќе

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Читај повеќе
  • filter

Тјунираниот Porsche Cayenne сега развива 690 КС

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ова е новото Ferrari Portofino M со поголема моќност

Читај повеќе
  • filter

Nissan го откри изгледот на долгоочекуваниот наследник на моделот 370Z

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот Audi A3 G-Tron

Читај повеќе
  • play_arrow

Кршење Lamborghini во првиот трејлер за новите авантури во Top Gear

Читај повеќе