Каков ќе биде исходот од банкарскиот карамбол што го тресе финансискиот свет?

Credit Suisse, огромна европска банка стара 167 години, беше на работ на колапс во средата. Тоа ја поттикна загриженоста за здравјето на глобалниот финансиски систем и им зададе главоболки на новинарите на пазарот бидејќи расположението беше вистински ролеркостер од паника, опуштање до бес.

По најголемата еднодневна продажба на банката досега, директорите на Credit Suisse се сретнаа со швајцарските власти за да разговараат за опциите за стабилизирање на банката. Доцна тој ден, централната банка и националниот регулатор на финансискиот пазар издадоа заедничка изјава во која се вели дека ќе ѝ дадат финансиска помош на банката доколку е потребно, истакнувајќи ја нејзината важност за поширокиот финансиски систем, пишува CNN.

Волстрит се подготвуваше за затворање...

Сето ова се случи околу времето кога Волстрит се подготвуваше да се затвори. Акциите го завршија денот во минус, влечени од состојбата на големите и малите банки. Во моментот на пишување, финансискиот свет беше во неизвесност, чекајќи да види како ќе се одвива кризата на Credit Suisse.

Тешко е да се проценат последиците доколку Credit Suisse - со својот имот од половина илјада милијарди долари и повеќе од 50.000 вработени ширум светот - пропадне.

Минатонеделниот банкрот на Silicon Valley Bank и Signature Bank, две значително помали регионални банки, ја разниша довербата на инвеститорите ширум светот. Credit Suisse, еден од најголемите европски кредитори, е „многу поглобално поврзан, со повеќе филијали надвор од Швајцарија, вклучително и во САД“, напиша Ендрју Кенингам, главен економист за Европа во Capital Economics, додавајќи: „Credit Suisse не е само швајцарски проблем, туку глобален“.

Credit Suisse е позната како „глобална системски важна банка“ или G-SIB. Кога една од овие мегабанки ќе се најде во неволја, луѓето почнуваат да се прашуваат што се случува со системот и да шпекулираат кој би можел да биде следниот што ќе падне.

Дури и со финансиска помош од швајцарските власти, сè уште има многу ризици и непознати кои произлегуваат од Credit Suisse, што ги држи инвеститорите на нивните прсти.

Превирањата во Credit Suisse покажуваат дека кризата не е контролирана, рече Артур Вилмарт, професор на Правниот факултет Џорџ Вашингтон: „Мислам дека беше наивно да се мисли дека ситуацијата ќе биде контролирана само со неколку регионални банки, бидејќи јасно се сè уште шокови одекнуваат низ банкарскиот систем, а тоа значи дека тие потенцијално можат да се прошират и на најголемите банки“.

Како се поврзани Credit Suisse и Silicon Valley Bank?

Технички не се. Но, психологијата на стадо е многу моќна сила во брзиот свет на финансиските пазари. Credit Suisse се соочува со неповрзани проблеми кои тлееја со години и случајно ескалираа во исто време кога американските власти мораа да ги спасат SVB и Signature.

Клучен цитат: „Credit Suisse е сообраќајна несреќа која се создава со години, но денешните вести секако се случуваат во контекст на SVB“, напиша Питер Буцвар, главен инвестициски директор во Bleakley Financial Group.

Резултатот е голема загриженост за банкарскиот сектор од двете страни на Атлантикот.

Поента

Колапсот на Silicon Valley Bank не предизвика пропаѓање на Credit Suisse, но ја стави швајцарската банка под уште поинтензивна контрола. И можеби го поттикна распродажбата што ја клекна Credit Suisse на колена.

Европските и американските банки се соочуваат со слични макроекономски фактори на животната средина. По години на ултра ниски (а во случајот со Европа, дури и негативни) каматни стапки, приносите на државните обврзници, вклучително и државните обврзници, нагло се зголемија, намалувајќи ја вредноста на основните средства на банките.

„Денешните настани покажуваат дека постојат бројни ранливости со различни големини, степени и локации во САД и глобалниот финансиски систем. Овие каскадни настани уште еднаш илустрираат дека регулирањето и надзорот на најголемите финансиски институции во Соединетите Американски Држави и во целиот свет, сè уште е несоодветна, најмногу поради успешното лобирање во финансиската индустрија“, рече извршниот директор на Better Markets, Денис М. Келехер.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Бизнис

Раст на Волстрит, попушти стравот од банкарската криза

Read more

Русија стана најголемиот извозник на нафта во Кина, надминувајќи ја Саудиска Арабија

Read more

Понеделнички шок: Голем пад на акциите на европските банки

Read more

Како UBS ја купи конкуренцијата?

Read more
 

Вести

Груби: Работиме на тоа цело ВМРО-ДПМНЕ да гласа за уставни измени

Читај повеќе

Ќе се основа национална установа Оркестар за џез музика во Скопје

Читај повеќе

Најубавата плажа на Закинтос годинава ќе биде затворена за туризам

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски: Обврска на сите е да го продолжиме патот на државата кон ЕУ

Читај повеќе
  • play_arrow

МВР: Спречено организирано бегство од Идризово, откриен 40-метарски тунел

Читај повеќе

Судењето за „Ласкарци“ продолжува на 30 март

Читај повеќе

Во затворот Идризово откриен тунел за бегство

Читај повеќе

На скопскиот аеродром запленети над 43 килограми златен накит

Читај повеќе

Секс скандалот му се удри од глава: Дали Доналд Трамп ќе биде уапсен денеска?

Читај повеќе