Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Cybertruck на Tesla моментално се произведува само за американскиот пазар, делумно благодарение на регулативите за полабави возила во земјата.

Сепак, тоа наскоро би можело да се промени, бидејќи извршниот директор на Tesla, Илон Маск, изјави дека глобалната верзија на Cybertruck би можело да започне да се произведува веќе во 2025 година.

Но, работите не се толку едноставни.

Планот на Маск за Cybertruck на европскиот и светскиот пазар

Според Маск, глобалната верзија на веќе култниот електричниот пикап Tesla Cybertruck би можела да се разликува од онаа што моментално се продава во САД, бидејќи меѓународните регулативи веројатно ќе го принудат производителот на автомобили да направи големи промени во дизајнот.

„Можеби ќе го потврдиме за други пазари некаде следната година [2025], но оваа година тоа е само за Северна Америка“, им рече Маск на присутните на Денот на инвеститорите на Tesla за 2024 година пред неколку дена за Cybertruck.

„Го дизајниравме автомобилот според северноамериканските барања, бидејќи ако започнете со сет меѓународни барања, тоа наметнува многу ограничувања на Cybertruck што би го направиле производот инфериорен“, рече Маск.

Така најави специјална верзија.

„Мислам дека ќе треба да направиме специјална верзија која, на пример, ќе биде во согласност со кинеските или европските регулативи, но нема смисла да ја додаваме таа сложеност додека не добиеме поголемо производство на Cybertruck“, рече тој.

Високи трошоци

Маск ги наведе високите производствени трошоци на Cybertruck - кој сè уште се произведува во мал обем во споредба со моделот Y SUV и седанот Model 3 - како причина што Tesla сè уште не може да изгради електричен пикап за прекуокеанските пазари.

„Има уште многу работа да се направи за да се намалат трошоците за Cybertruck. Сто пати е потешко да се премине од прототип до производство, а потоа да се намалат трошоците за 20 проценти е потешко отколку да се постигне производство на прво место“, рече тој.

„Би имале доволно побарувачка во другите делови на светот за Cybertruck. Каде и да оди, привлекува огромни толпи, така што не станува збор за побарувачка“, додаде Маск.

„Мораме да дојдеме до масовно производство, да поминеме низ процес на намалување на трошоците – не можам доволно да нагласам колку е тежок тој процес, навистина е интензивен – потоа мораме повторно да го потврдиме автомобилот што вклучува некои промени во дизајнот за да го донесеме. во согласност со другите пазари“, заклучи Маск.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Авто новости

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Read more

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Read more

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Read more

Пристигна освежената Škoda Octavia

Read more
 

Автомобили

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе
  • filter

Honda го враќа во живот моделот Prelude

Читај повеќе

Дали поради електричните возила ќе се намали брзината на возење на германските автопатишта?

Читај повеќе

Моторите со внатрешно согорување може да се спасат, компромис е на хоризонтот

Читај повеќе

Зошто драстично се зголеми масата на новите автомобили во последните 8 години?

Читај повеќе

Top 3 најсигурни автомобили стари до 3 години

Читај повеќе