Каков тренинг да изберете во зависност од возраста?

А.С.
/ 06.10.2022 / 15:28

Како што старееме, сакаме да останеме во форма, но кога природната кондиција ќе исчезне, може да биде тешко да се одлучи каде да почнеме да вежбаме. 

Експертите на Circuit Society знаат кои видови тренинзи најдобро одговараат на можностите на вашето тело во различни фази од животот.

„Клучот за да останете фит е да го слушате вашето тело. Тоа се менува како што стареете, па затоа треба да го следите тоа со изборот на тренинг“, вели тренерот Крис Пејс.

Вежбањето со низок интензитет го намалува притисокот врз зглобовите и коските, што е особено важно за постарите луѓе, а грбот и колената секогаш бараат посебно внимание, без разлика дали имате 18 или 78 години.

„Треба да се прилагодите на промените што ги гледате и чувствувате во вашето тело. Одржувањето конзистентна рутина е единственото нешто што ќе даде долгорочни резултати, и физички и психички. И запомнете дека тренингот никогаш нема да ја надмине лошата исхрана“, додава Темпо.

Ако сте во 20-тите или 30-тите години: HIIT, кросфит

Комплексните вежби за сила или интервални кардио тренинзи се идеални за овој период од животот. Кардио-тренингот со висок интензитет и сила ќе развие силно срце и бели дробови и ќе изгради мускулна маса што ќе ни користи многу подоцна.

Ако сте во 40-тите или 50-тите години: HIIT со помало оптоварување, структурирани програми за тренирање сила

Повеќето луѓе ќе можат да продолжат со HIIT, тоа ќе помогне во одржувањето на силата, кондицијата и мобилноста што ги изградивме со текот на годините. Одржувањето на острината на мозокот е исто така голема причина зошто луѓето продолжуваат да вежбаат на оваа возраст. Тренингот за сила во оваа фаза е од клучно значење бидејќи се стремиме да ја одржиме густината на коските и мускулната маса како што старееме.

Ако сте во 60-тите или 70-тите години: Возење велосипед, одење, трчање, TRX, пилатес, јога

Стареењето е неизбежно, но тоа не значи дека треба да престанеме да тренираме. Како ќе тренираме ќе зависи од тоа какви физички ограничувања имаме, доколку ги има. Ова се годините во кои можеби ќе треба да го прилагодиме тренингот. За повеќето, ова ќе значи значително намалување на влијанието на вежбањето и постепено намалување на кардио со висок интензитет. Веројатно ќе бидете повеќе фокусирани на целокупното здравје отколку на нашите перформанси.

TRX и тренингот со суспензии може да помогне со вежбите со кои можеби ќе ви биде потешко, пилатес и јога се корисни за одржување на мобилноста и силата, а тренингот за сила ќе биде важен за одржување на густината на мускулите и коските.

реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more

Фит

Што ќе се случи ако правите по 100 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

10 чекори до совршени стомачни мускули

Read more

Трчање или пешачење - што е подобро за телото?

Read more

Најдобрите вежби за тенок струк и цврст задник

Read more
 

Магазин

Три причини зошто жените глумат оргазам

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најдобро да го исчистите стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • play_arrow
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Читај повеќе

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Читај повеќе

Дали сте зависни од коцкање и обложување?

Читај повеќе

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
  • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
  • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе