Каков вкус има човечкото месо? Познатите канибали откриваат

Дали сте љубопитни за тоа каков вкус има човечкото месо? Иако можеби не е најдобрата тема за вечера, има неколку интересни и малку морбидни приказни за искуствата на познатите канибали.

По техничка дефиниција, човечкото месо е црвено месо и, според оние што го пробале, има вкус сличен на свинско, но има текстура на говедско месо. Некои дури го споредија со различни видови месо, од сирова туна до печена мисирка.

Романот „Red Dragon“ (Црвениот змеј од Томас Харис од 1981 година нè запозна со Ханибал Лектор, лик кој стана синоним за канибализам. Неговите авантури продолжија во култниот филм „The Silence of the Lambs“ од 1991 со Ентони Хопкинс и Џоди Фостер, што дополнително ја разгоре фантазијата на фановите заинтересирани за оваа морбидна тема.

И покрај табуата, некои луѓе истражуваа каков е всушност вкусот на човечкото месо. Врз основа на нивните искуства, повеќето би рекле дека текстурата на месото е како говедско месо, додека вкусот е многу посуптилен.

Еден од најпознатите извештаи доаѓа од Вилијам Сибрук, кој ја посетил Западна Африка во 20-тите години на минатиот век. Тој тврдел дека пробал човечко месо, иако подоцна признал дека домородците не му дозволиле да учествува во нивните канибалистички обичаи. Наместо тоа, Сибрук наводно го набавил месото во Париз, па сам го подготвил и го пробал. Еве што кажал за вкусот:

„Беше како добро развиено телешко месо, не младо, но сè уште не говедско. Дефинитивно такво беше, и не беше како било кое друго месо што некогаш сум го пробал. Беше толку слично на добро развиено телешко што мислам дека човек со нормално чувствително непце нема да може да го разликува од телешкото месо.

Беше благо, добро месо без други изразени или многу карактеристични вкусови како што се, на пример, козјо, дивеч и свинско. Стекот беше малку потежок од првобитното телешко месо, малку жилав, но не премногу тврд или жилав за да не биде пријатен за јадење.

Печеното, од кое го иисеков и изедов централното парче, беше нежно, а бојата, текстурата, мирисот, како и вкусот, го зајакнаа моето верување дека од сите меса што вообичаено ги познаваме, телешкото е месото со кое ова месо може точно да се спореди“.

Гравура на човечки канибализам од Теодор де Бри

Без разлика дали приказната на Сибрук е вистинита или не, таа останува една од најдеталните извештаи од прва рака. Се разбира, има и други сведоштва, но повеќето од нив доаѓаат од помалку академска перспектива, често водени од ненаситна љубопитност.

Како канибалите го опишуваат вкусот на човечкото месо?

Армин Мајвес, познат по тоа што конзумирал речиси 18 килограми месо од човек кој се согласил да биде негов оброк, во интервју во затвор го опиша вкусот на човечкото месо како сличен на квалитетно свинско месо, но со мала горчина. „Првиот залак, се разбира, беше многу чуден“, изјави тој за The Independent. „Тоа беше чувство што навистина не можам да го опишам. Го копнеев повеќе од 40 години, сонувајќи за него. И сега почувствував дека навистина ја создавам таа совршена внатрешна врска преку неговото месо. Месото има вкус на свинско, но посилно“.

Исеи Сагава, кој поголемиот дел од својот живот го поминал како слободен човек во Токио, поминал два дена јадејќи го месото на 25-годишна жена што ја убил додека бил студент во Париз во 1981 година. Подоцна детално опишал како човечкото месо има вкус на како сирова туна што се топи на јазикот, со тоа што омилен дел му бил вратот. Сепак, не бил љубител на градите бидејќи му биле премногу масни.

Во Европа во 20-тите, неколку злогласни случаи сугерираа дека човечкото месо потсетува на вкусот на свинско. Прускиот сериски убиец Карл Денке го продавал месото на своите 40 жртви на фармерскиот пазар како скиселено „свинско“. Германските криминалци Фриц Харман и Карл Гросман ги продавале своите „производи“ на црниот пазар, тврдејќи дека се свинско месо, а Гросман дури и го продавал своето месо на штанд за хот дог.

Од САД доаѓаат уште две анегдоти кои тврдат дека човечкото месо е исклучително слатко. Алфред Пакер, обвинет за убиство и канибализирање на пет членови на неговата експедиција на Карпестите Планини кон крајот на XIX век, го опишал месото од градите како најслаткото што некогаш го пробал. Омаима Нелсон, која во 1991 година го убила и наводно го изела својот насилен сопруг, ги опишала неговите ребра како исклучително слатки, иако тоа можеби е поради сосот со кој го намачкала.

И покрај фактот дека консумирањето човечко месо е едно од најголемите табуа во западната култура, низ историјата имало ситуации кои ги принудувале луѓето на канибализам, а нивните извештаи се прилично грозоморни.

Масло на платно од Јан ван Кесел Постариот (1626–1679), прикажува сцена на канибализам во Бразил во 1644 година.
Ситуации кога луѓето биле принудувани да се јадат едни со други за да преживеат

Морнарите го нарекувале „морски обичај“. Доколку се најдат во ситуација со мали залихи или во итен случај на отворено море без изгледи за итно спасување, членовите на екипажот би избрале жртва со фрлање коцки за да одлучат кого прво ќе убијат и изедат.

Овој обичај се спроведувал со векови до крајот на XIX век. Причината била едноставна: морнарите честопати не знаеле кога повторно ќе видат копно ако бидат изгубени или останат заробени на море. Понекогаш екипажите претпочитале да ги користат телата на веќе починатите членови, избегнувајќи ја потребата да се избере жртва. Како и во природата, ниту едно парче месо не смеело да се фрли.

Оваа практика станала нелегална во 1884 година, откако двајца преживеани од бродолом биле осудени за убиство на млад член на екипажот поради храна. Сепак, веројатно е дека другите ја продолжиле практиката во тајност. Преседанот од тој случај не ја исклучил можноста да се јадат веќе починати лица.

Канибализмот бил клучен за опстанокот на 16 луѓе од катастрофата на летот 571 на Уругвајските воздухопловни сили во 1972 година, кој превезувал аматерски рагби тим. Местото на несреќата било толку изолирано што спасувачите 72 дена барале преживеани.

Само благодарение на консумирањето на месото на 29-те починати, тие 16 луѓе успеале да преживеат и да ја раскажат својата приказна. Одлуката да се префрлал на канибализам не била донесена лесно. Многумина од починатите биле пријатели, колеги и соиграчи на оние кои преживеале, а самата помисла на нивните постапки ги натерала да се чувствуваат длабока мачнина.

Преживеаните го сушеле месото на сонце, постепено го консумирале кога ќе собереле храброст. Дури и повеќе од пет децении подоцна, сеќавањата на јадењето на месото на нивните сопатници сè уште прогонуваат некои од преживеаните. Едуардо Страуч во своите мемоари „Out of the Silence“ од 2019 година изјави дека месото било жилаво, без вкус и мирис.

„Го голтнав со одвратност“, напиша Страуч. „Почувствував дека целото мое тело го отфрла тој мал залак… во мојата уста беше здробено едно табу старо илјадници години“.

Без оглед на тоа што човечкото месо може да има вкус на свинско, телешко или, како што тврди Страуч, да биде целосно невкусно, поради очигледните морални дилеми, можеби е најдобро таквите приказни да се земат здраво за готово.

Прашањето „Каков вкус има човечкото месо“ најдобро е да се остави неистражено.
Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Чек дис аут

Мистериозен монолит се појави во пустина во САД

Read more

Најчудната мачка во светот: Личи на врколак и е многу интелигентна

Read more

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Read more

Топ 12 ненаселени места во светот

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Читај повеќе

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Читај повеќе

Симптоми на дијабетес кои лесно поминуваат незабележани

Читај повеќе

Изложеност на екстремна жештина во бременоста може да му наштети на здравјето на детето

Читај повеќе
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе