Каква е долината: Силиконска или силициумска?

Често пати во македонските медиуми читаме за познатата Silicon Valley, но во голем дел од случаите тоа е на погрешен начин преведено. Една од дилемите што секогаш привлекуваат реакции кога ќе објавиме текст за долината е дали таа е силиконска или силициумска?

За почеток добро е да се знае што се случува во Silicon Valley. Во неа не се произведуваат силиконски инпланти, ниту пак е центар на пластичната хирургија. Таму некогаш се развивале и произведувале полуспроводници кои користат силициум, а денеска терминот се користи за јужната област во близина на Сан Франциско во која се сместени голем дел од американските високо-технолошки компании, IT компании и стартапи.

Исто така, важно е да се знае дека силициумот е природен елемент и е металоид што значи дека има карактеристики на метали и на неметали, додека силиконот е синтетичка супстанца. Во почетокот, силициумот го сметале за метал, па го добил името Silicium („иум“ делот на крајот сугерира дека е метал), термин кој се уште се користи и во македонскиот јазик, иако во англискиот, на пример, овој материјал е Silicon.

Забуната настанала поради сличноста на термините за силициум и силикон - природниот материјал кој се користи во електронската индустрија е Silicon (силициум), додека Silicone (силикон) е синтетичкиот материјал кој се користи во градежништвото, како и во естетската хирургија. Едно „е“ на крајот на англиските термини прави огромна разлика, а секогаш предизвикува реакции за тоа како е правилниот превод на познатата долина.

Иако во македонскиот јазик, силиконската долина е термин кој е општо прифатен, вистинскиот превод на Silicon Valley не е Силиконска, туку Силициумска долина.

реклама

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Read more

Еротски колаж

Read more

Искрени илустрации во кои ќе се препознае секоја девојка

Read more

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Read more

Чек дис аут

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Read more

Оргазам од 1.8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Read more

Дали сме на Марс? Бизарен дизајн за заштита од коронавирус

Read more

Трудница го спаси сопругот од напад на ајкула

Read more

Магазин

  • filter

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Читај повеќе

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Читај повеќе

Оргазам од 1.8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Читај повеќе

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Читај повеќе

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Читај повеќе

Дома или надвор: Како местото на кое имате секс влијае на вашето расположение?

Читај повеќе

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Читај повеќе

Дали сме на Марс? Бизарен дизајн за заштита од коронавирус

Читај повеќе

Предлог за ручек: Ќофте во сос од домати

Читај повеќе