Каква корист има нашиот организам од морската сол?

Постојат многу лековити својства на морската сол, дали знаевте дека содржи хемиски соединенија кои се важни за правилното функционирање на човечкиот организам?

Пет работи поради кои морската сол е корисна за нашиот организам:

1. Ја прочистува крвта и го зголемува нивото на хемоглобин

Јоните на солта во морето продираат низ нашата кожа и влегуваат во крвта поттикнувајќи производство на крвни зрнца и зголемено ниво на хемоглобин.

2. Рамнотежа на ендокрините жлезди

Морската сол содржи многу лековити макро и микро елементи (јод, калциум, калиум, магнезиум, сулфур), минерали и катализатори кои го забрзуваат метаболизмот и го подобруваат функционирањето на ендокриниот систем.

Освен тоа, морската сол содржи и многу биолошки стимулатори кои го активираат функционирањето на жлездите низ внатрешна селекција и делуваат стимулативно на целиот организам.

3. Подобар нервен систем                                                

Морската сол содржи мала количина на бром и магнезиум, дејството на овие два елементи го намалува ризикот од добивање главоболка. Морската сол позитивно влијае и на рецепторите во кожата и останува во епидермисот три до четири недели по влегувањето во морето.

4. Промовира развој на ментални способности

Морската вода содржи јод важен за правилно функционирање на тироидната жлезда и за синтеза на хормонот кој поттикнува интелектуален развој и ги подобрува менталните способности. Децата кои немаат доволно од овој важен хормон во организмот можат да заостанат во психофизичкиот развој.

5. Штити од настинки и бронхијална астма

Еден милиметар морска вода содржи илјада честички морска сол. Во текот на еден ден минат на море, детето вдишува околу 10 милијарди од овие честички кои имаат лековито дејство на дишните патишта, бронхиите и белите дробови.

Морската сол го снабдува телото со селен, хемиски елемент клучен за функционирање на тироидната жлезда и одржување на имунитет.

Тагови
реклама

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Здравје

Осаменоста може да ве убие, тврдат научници

Read more

Зошто треба почесто да јадете сладок компир?

Read more

Реагирајте навреме: Шест симптоми на рак на дојка кои не треба да ги игнорирате

Read more

Откриена е нова, ретка крвна група

Read more
 

Магазин

Осаменоста може да ве убие, тврдат научници

Читај повеќе
  • play_arrow

Китови-убијци снимени во лов на голема бела ајкула

Читај повеќе

Зошто треба почесто да јадете сладок компир?

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најопасни спортски арени во светот

Читај повеќе

Видови храна кои при замрзнување го губат хранливиот квалитет

Читај повеќе

Каков тренинг да изберете во зависност од возраста?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тату артисти открија кој подобро поднесува болка - мажите или жените

Читај повеќе

Реагирајте навреме: Шест симптоми на рак на дојка кои не треба да ги игнорирате

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Пржено бело месо со компири

Читај повеќе