Каква судбина го очекува Fiat 500L?

Според Clubalfa.it, можно е во фабриката во Крагуевац, соседна Србија во следните неколку години да почне да се произведува Fiat 500 Giardiniera или нов компактен SUV.

Италијанците наведуваат дека Stellantis смета дека фабриката во Србија е исклучително важна и дека во последно време посебно работела на моделот Fiat 500 L.

Споменатото возило сега ја заврши својата кариера и затоа се поставува прашањето кога 500L дефинитивно ќе ја напушти сцената и кој модел би можело да се изработува во оваа фабрика, под претпоставка дека Stellantis сака да продолжи да инвестира во Србија.

Во минатото имаше гласини за можна замена на Fiat 500L со варијанта на Fiat 500, наречена 500 Giardiniera.

Не можеме да ја исклучиме можноста Stellantis да одлучи да го произведе овој модел во Србија, кој може да добие друго име кога конечно ќе биде лансиран на пазарот.

Од друга страна, другите се склони кон можноста за започнување на производство на нов компактен џип во фабриката во Крагуевац во следните неколку години, кој би можел да се роди на платформата CMP и претставува еден вид близнак на идните Alfa Romeo B- SUV и Jeep B-SUV.

Во следните месеци Stellantis треба да ја разјасни судбината на својата фабрика во Крагуевац и конечно ќе знаеме кој модел ќе се прави во таа фабрика во иднина.

Тагови
реклама

Ова е можеби најлошиот начин да му соопштите на партнерот дека сте бремена

Read more

Најмали меѓу комшиите: Како стоиме на мапата за големина на пениси во Европа?

Read more

Најперверзните жени се родени во овој хороскопски знак

Read more

Како изгледа телевизор од 400.000 долари?

Read more

Авто новости

Можете да паркирате без да гледате низ прозорците на автомобилот?

Read more

Колку се зголемува вредноста на автомобилот со враќање на километражата?

Read more

Volvo го претстави електричниот кросовер C40 Recharge

Read more

Кинеска лимузина: Изгледа како Rolls-Royce, а чини како Passat

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Можете да паркирате без да гледате низ прозорците на автомобилот?

Читај повеќе

Колку се зголемува вредноста на автомобилот со враќање на километражата?

Читај повеќе
  • filter

Volvo го претстави електричниот кросовер C40 Recharge

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Кинеска лимузина: Изгледа како Rolls-Royce, а чини како Passat

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Вози на сонце и ќе ви трае 1.600 километри со едно полнење – ова е трицклот Aptera 3

Читај повеќе

Volvo до 2030 ќе премине на производство на електрични автомобили

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави новиот кросовер Bayon

Читај повеќе

Toyota Yaris – автомобил на годината

Читај повеќе

Зошто сѐ почесто се возат електрични автомобили?

Читај повеќе