Какви книги сака да чита Владимир Путин?

Човекот, кој голем дел од неговата професионална кариера ја основа на антагонизам кон САД, во приватниот живот обожава да чита американски писатели.

Рускиот претседател Владимир Путин во последнава година, поради војната во Украина, постојано е главна тема во светската јавност. На власт е од 2000 година и во улогите на претседател и премиер на земјата се задржа најдолго уште од времето на советскиот диктатор Јосиф Сталин.

Нападот на Украина е врвот на неговиот конфликт со Западот, особено со САД.  И покрај неговата нетрпеливост кон „вечниот ривал“, Путин ги обожава американските писатели.

Тоа го откри во текот на 2011 година, за едно интервју за „Outdoor Life“, списание специјализирано за лов, риболов, кампување и преживување во природа.

Од тројцата омилени автори кои ги спомена  во тоа интервју, само Жил Верн е Европеец. Вторите двајца се американските писатели Ернест Хемингвеј и Џек Лондон.

„Главните ликови во неговите книги се претставени како храбри и снаодливи луѓе кои се впуштаат во многубројни авантури, а дефинитивно го обликуваат мојот дух и ја распламтија мојата љубов кон природата“, објасни Путин за „Outdoor Life“.

Изјави дека ги преферира романите на Хемингвеј кои не се за лов. Омилени книги му се „За кого бијат камбаните“, „Збогум на оружјето“ и „Старецот и морето“. Сите овие романи не се за храбри авантуристи, туку за мрачни, скршени луѓе.

Иако ова интервју можеби е дел од добар ПР потег, со однапред осмислени одговори, сепак изгледа дека неговото мислење за американската литература е искрено.

реклама

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Надзорните камери на трговскиот во Харков го снимија моментот на нападот, 16 мртви

Read more

Која храна треба да ја јадеме често за природно зајакнување на имунитетот?

Read more

Зелката е новата суперхрана на годината

Read more

Книги

Почина Пол Остер, авторот на познатата The New York Trilogy

Read more

Граѓаните на ЕУ повеќе претпочитаат печатени отколку електронски книги

Read more

КАЈГАНА препорака: Зошто треба да го прочитате крими романот „Нож“ на Ју Несбе?

Read more

Промовирана монографијата 100 години Тиверија

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Авантурата наречена Red Bull Can You Make It? 2024 е во полн ек!

Читај повеќе

Внимателно избирајте облека со детали: 5 дезени што прават да изгледате постаро

Читај повеќе

Како една шолја топло чоколадо може да помогне во губењето тежина?

Читај повеќе

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Читај повеќе

Онколози открија која храна не треба никогаш да ја јадеме

Читај повеќе

Зелката е новата суперхрана на годината

Читај повеќе

Која храна треба да ја јадеме често за природно зајакнување на имунитетот?

Читај повеќе

Кардиолозите откриваат која храна е неопходна за здрави артерии

Читај повеќе

4 постапки што покажуваат дека мажот е емотивно незрел

Читај повеќе