Какви мажи сакаат жените?

Сигурно досега повеќе пати сте размислувале каков маж сакате покрај вас. Кои физички карактеристики кај мажите им се најважни на жените?

Истражувањето на научници од Универзитетот во Квинсленд покажа дека жените од 21 век претпочитаат мажи кои имаат „бебешко лице“, односно нежни црти на лицето и мускулесто тело.

Истражувањето го спроведоа истражувачи кои на 160 жени им покажувале фотографии од мажи и ги прашувале кој од нив им е најпривлечен.

Денешните, современи жени најмногу „паѓаат“ на високи и силни, односно мускулести мажи.

Во првиот дел од истражувањето, жените не можеле да им ги видат лицата на мажите, туку само горниот дел од телото. Повеќето од нив предност им дале на мускулестите мажи.

Како важен фактор се покажала и висината, иако, за разлика од силата, таа не била толку важна.

Ниту една жена не покажала статистички значајна предност за мажи кои изгледаат физички послабо.

Претходни истражувања покажаа дека жените најмногу ја ценат комбинацијата на мажи со понежни црти на лицето и цврсто, мускулесто тело.

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Тајните на женското задоволство: Какви оргазми се бран, вулкан и лавина?

Read more

Љубов и секс

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Љубовен хороскоп за февруари: Еден знак или ќе раскине, или ќе го каже судбоносното „да“

Read more

Дали постои идеален број на сексуални партнери?

Read more
 

Магазин

Зошто на патниците во авион не им е дозволено да ги менуваат седиштата?

Читај повеќе

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Читај повеќе

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе