Какви проблеми Роналдо му донесе на Ал Наср?

Португалскиот ас ја прифати богатата понуда на Ал Наср и од тој момент и саудиската лига доби важност. Соиграч на Роналдо сега му е поранешниот играч од средниот ред на Баерн, Луис Густаву, кој откри какви проблеми донел Португалецот во новиот тим.

„Сигурно дека доаѓањето на Роналдо може да ги отежни работите за сите нас бидејќи сега сите екипи се радуваат на играњето против него. Тој сите ги мотивира. Сите сакаат на тие натпревари да докажат нешто, а тоа нам ни ги отежнува работите. Но, сакаме да се натпреваруваме“, истакна Бразилецот.

„Роналдо уште сега ја подобри лигата бидејќи самите натпревари се многу подобри. Против нас сите се мотивирани да го покажат најдоброто од себе, а тоа покажува каков статус Кристијано има во фудбалот“, додаде.

35-годишниот Луис Густаву е сигурен дека од доаѓањето на Роналдо во Саудиска Арабија корист ќе имаат и клубот и играчите.

„Неговото присуство во Ал Наср ѝ дава голема предност на екипата бидејќи секој ден имаме шанса да учиме од него. Во живо гледаме какви способности поседува како играч, технички и физички. Постигна гол и се ослободи од притисокот, па сигурно сега ќе биде сѐ подобар и подобар“, смета поранешниот играч на Хофенхајм, Волфсбург, Марсеј и Фенербахче.

Роналдо со Ал Наср потпиша договор до летото 2025 година вреден 500 милиони евра, а пред некој ден го прослави својот 38. роденден.

По 15 одиграни кола Ал Наср го дели првото место со Ал Шабаб и Ал Итихад со по 34 бодови. Актуелниот шампион Ал Хилал има 32, додека Ал Таавон 30 бодови.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Фудбал

Тројца главни кандидати за Златната топка: Кој ќе биде најдобриот играч во светот?

Read more

Модриќ стана капитен на Реал

Read more

Зошто Кристијано Роналдо нема ниту една тетоважа на телото?

Read more

Крај на американската авантура: Кјелини го напушти Лос Анџелес, се враќа во Италија

Read more
 

Спорт

Тројца главни кандидати за Златната топка: Кој ќе биде најдобриот играч во светот?

Читај повеќе

Модриќ стана капитен на Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кристијано Роналдо нема ниту една тетоважа на телото?

Читај повеќе

Крај на американската авантура: Кјелини го напушти Лос Анџелес, се враќа во Италија

Читај повеќе
  • play_arrow

Енцо Фернандес се извини за навредите кон Африканците што играат за Франција

Читај повеќе

Клинсман бара да се укине правилото за пет измени

Читај повеќе

Тадиќ поради лошиот однос со Пикси повеќе нема да игра за Србија

Читај повеќе
  • play_arrow

Невидена снимка: Што му рекол Хабиб на Конор додека го давеше во познатата борба?

Читај повеќе

Како Барселона ќе се збогати поради повредите на своите играчи?

Читај повеќе