Kакви промени може да очекувате ако ја исфрлите солта од исхраната?

Да се ​​најде нешто без сол во продавница изгледа како вистински предизвик. Затоа, не е чудно што често ја надминуваме препорачаната дневна доза уште со појадокот.

Дознајте во продолжение какви промени би можеле да доживеете доколку ја исфрлите солта од исхраната.

Ќе престане да ве боли главата

 

Ако страдате од мигрена, добрата вест е дека диетата DASH со малку сол е успешен третман за овој проблем. Истражувањата покажуваат дека намалувањето на внесот на сол доведува до помалку епизоди на мигрена.

Повеќе нема да бидете подуени

Надуеноста има многу причини, а една од нив е солената храна. Исхраната богата со сол придонесува за задржување на водата. Затоа, проблемот со надуеност би можел да исчезне ако јадеме помалку сол.

Ќе бидете помалку жедни

Дали забележавте дека чувствувате жед кога јадете нешто солено? Со внесување на течност, телото го подобрува односот на натриум и вода во телото. Кога ќе го намалите внесот на сол, ќе бидете помалку жедни и нема да треба толку често да одите во тоалет.

Ќе бидете полоши во спортување

Исхраната со малку сол има и свои недостатоци. Според едно истражување, јадењето солени јаткасти плодови може да биде многу корисно за маратонците. Во истражувањето учествувале две групи спортисти. Првата група испила пијалок со додадена сол, а другите без. Учесниците кои земале сол ја завршиле трката во просек 26 минути пред оние кои не консумирале сол.

Ќе го намалите крвниот притисок

Светската здравствена организација препорачува внесување на помалку од пет грама сол дневно за нормализирање на крвниот притисок. Солта предизвикува задржување на водата. Луѓето кои јадат премногу сол имаат вишок вода во телото, што врши притисок врз крвните садови и го зголемува крвниот притисок. За среќа, ако јадете помалку сол, вашиот крвен притисок ќе се подобри.

Ќе имате помали шанси да се разболите

Намалувањето на внесот на шеќер и сол го спречува развојот на дијабетес тип 2 и кардиоваскуларни проблеми. Се покажа дека вишокот натриум промовира хипертрофија на левата комора, како и фиброза (задебелување и лузни) во срцето и артериите. За да се намали ризикот од срцева слабост или мозочен удар, Американското здружение за срце се залага за намалување на натриумот во исхраната.

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Read more

Здравје

Симптоми на рак на панкреасот што може да се појават неколку месеци пред дијагнозата

Read more

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Read more

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Read more
 

Магазин

Арогантните луѓе имаат една заедничка работа – типот на родителско воспитување

Читај повеќе

Неколку трикови за чистење на кадата без абразивни хемикалии

Читај повеќе

Избришете го нејзиниот број: Типови на „пријателки“ кои не ви требаат во животот

Читај повеќе

Како да ги научите децата правилно да ја користат технологијата?

Читај повеќе

Симптоми на рак на панкреасот што може да се појават неколку месеци пред дијагнозата

Читај повеќе

Пет хороскопски парови кои се најдобри бизнис партнери

Читај повеќе
  • play_arrow

4 вежби без опрема што ќе ви го трансформираат целото тело за само 4 недели

Читај повеќе
  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе