Какво влијание има утринското кафе на организмот?

За многумина, утринското кафе е дел од секојдневната рутина. Не можете да си го замислите денот без овој пијалок. 

Како вашето тело го перципира кафето?

Откако ќе се разбудите наутро и ќе влезете во кујна за да го сварите првото утринско кафе, вашиот ендокрин систем го создава и ослободува допаминот познат како хормон на задоволство и добро расположение.

Се чувствувате добро само од помислата дека ќе ја испиете првата шолја кафе.

Според списанието Journal of Social Science Information, варењето кафе или заминувањето во омиленото кафуле, го поттикнуваат создавањето на допамин во вашиот организам.

Од друга страна, според списанието American Chemical Society, аромата на кафето е исклучително важна. „Кога ќе се разбудите и ќе помирисате кафе, веднаш се чувствувате подобро“, велат научниците.

Вашето тело го апсорбира кофеинот и потребни се само неколку минути за да дојде до мозокот. Кога ќе стигне до мозокот, се врзува за невроните кои го привлекуваат хормонот од кој ни се спие и затоа кафето е нашиот „будилник“.

Истражувањата, исто така, покажаа дека секоја наредна шолја кафе нема да има исто влијание како првото утринско.

реклама

Може ќебапи, не може цигари: Кои производи може да ги купувате со картичката Купувам домашно?

Read more

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Read more

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Здравје

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Read more

Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Read more

Руски експерти направија лек за COVID-19

Read more

САД ги купија речиси сите резерви на лек за COVID-19

Read more

Магазин

  • play_arrow

Што треба да јадете пред и по вежбање?

Читај повеќе
  • play_arrow

Здрав тренд кој треба да го пробате: Ладно цедено кафе

Читај повеќе

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Читај повеќе

Секс совети за жени: Како да го продолжите вашиот оргазам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Читај повеќе

Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Читај повеќе

Предлог за ручек: Пилешко на грчки начин

Читај повеќе