Калифорнија бара повлекување на вакцината на Moderna

Одделот за јавно здравје во Калифорнија бара да се повлечат вакцините на Moderna против коронавирус од пазарот поради, како што наведуваат, големиот број несакани ефекти.

„Вакцините на Moderna од серијата „041L20A“ предизвикуваат „повеќе несакани ефекти од вообичаеното“ и затоа треба да се отстранат од употреба додека не завршат сите тестови“, се наведува во образложението.

-Серија од вкупно 330.000 дози беа дадени на 287 добавувачи ширум Калифорнија и ова е првпат да се забележи алергиска реакција, вели Ерика С. Пан, државен епидемиолог во Калифорнија.

Moderna, центрите за контрола и превенција на болести и Американската администрација за храна и лекови на САД во моментов тестираат серија вакцини откако десетина луѓе претрпеа „можна сериозна алергиска реакција“.

Калифорнија е најтешко погодена американска држава со околу три милиони заразени, од кои еден милион во Лос Анџелес и повеќе од 33.000 смртни случаи од COVID-19, според податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“. 

реклама

Lidl доаѓа во Северна Македонија

Read more

Првпат на реклама: Вака изгледаат градите на жените кои дојат

Read more

Во Помпеја откопана античка римска кочија

Read more

Илон Маск, тргни се да помине дечково

Read more

Свет

Лавров: Ќе им одговориме на САД ако воведат санкции кон Русија

Read more

Што треба да знаете за петте најголеми воени сили во светот?

Read more

Стотици номинации за годинашната Нобелова награда за мир

Read more

Ослободени киднапираните девојчиња во Нигерија

Read more
 

Вести

ДЗС: Досега евидентирани 11.149 лица преку апликацијата за самопопишување

Читај повеќе

Заев: Истрагата за обидот за бегство на Мијалков мора да се спроведе до крај

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 726 новозаразени и 7 починати

Читај повеќе

Приведен тетовец за издржување казна затвор

Читај повеќе

Дигитализација на јавните обвинителства и воведување е-инспектор, дел од мерките против корупцијата

Читај повеќе

Минатата година БДП со стапка од минус 4,5 отсто

Читај повеќе

Лавров: Ќе им одговориме на САД ако воведат санкции кон Русија

Читај повеќе

Компаниите може да аплицираат за февруарска помош за плати цел март

Читај повеќе

Што треба да знаете за петте најголеми воени сили во светот?

Читај повеќе