Калифорнија со закон забрани отстранување на кондом без согласност за време на секс

Минатиот четврток, гувернерот на Калифорнија Гевин Њуз потпиша закон со кој се забранува отстранување на кондом од гениталиите за време на секс без согласност од другото лице, познато како „стелтинг“ (stealthing). Со овој чин, Калифорнија стана првата американска држава што го направи ваквиот потег противзаконски.

„Сакавме да се осигураме дека тоа не само што е неморално, туку е и противзаконски“, рече пратеничката од Калифорнија Кристина Гарсија, која го предложи законот.

Оваа нова верзија, која го менува само Граѓанскиот законик, беше усвоена во законодавството на Калифорнија без противење. Жртвите можат да ги тужат престапниците за отштета, но не може да се поднесе кривична пријава.

Законодавните аналитичари рекоа дека „стелтинг“ може да се смета за прекршок „сексуална злоупотреба“, иако тоа не е експлицитно наведено во кривичниот закон. Но, новиот закон на Гарсија ги отстранува сите нејаснотии во граѓанските тужби, што, според експертите, ќе им олесни на судиите да постапуваат по нивните предмети.

Сепак, истражувањата покажуваат дека „стелтинг“ е вообичаена практика, се вели во анализата на Судскиот комитет на Сенатот во Калифорнија при оценување на законот на Гарсија.

Еден труд објавен во Националната медицинска библиотека во 2019 година откри дека 12 проценти од жените на возраст од 21 до 30 години пријавиле дека имале такво искуство. Истата година, истражувачите од Универзитетот Монаш во Австралија откриле дека една од три жени и секој петти маж што имале секс со мажи биле изложени на оваа практика.

Друга студија од 2019 година покажа дека речиси 10 проценти од мажите пријавиле отстранување на кондом за време на сексот без согласност на другото лице.

„Обврска на жената е да ги рашири нозете“, пишуваат коментаторите и правото на мажот „да ја шири својата сперма“.

Меѓутоа, додека свесноста за ваквите ситуации расте, законодавниот одговор заостанува.

Дури и во земји каде што отстранувањето на кондомот без согласност се смета за сексуална злоупотреба - вклучувајќи ги Обединетото Кралство, Нов Зеланд и Германија - тоа ретко се гони, делумно поради тешкотии во докажувањето на намерата.

Ова е предноста на граѓанските тужби. Товарот на докажување е помал отколку во кривичните случаи, а одлуката за поднесување тужба е на жртвите, пренесува BBC.

Меѓутоа, законот сигурно ќе им дозволи на сексуалните работници да ги тужат клиентите што вадат кондоми, вели Макин Доган, кој имал искуство со несакана бременост со клиентка.

„И се надеваме дека ќе отвори пат за понатамошна правна заштита на сексуалните работници и другите групи кои обично се маргинализирани во системот на кривичната правда“, посочи таа.

Сѐ уште постои проблем што воопшто се разгледуваат случаи на сексуална злоупотреба, а оние што ги изнесуваат овие тврдења честопати наидуваат на скептицизам. А што се однесува до отстранувањето кондом без согласност, овој одговор е зајакнат затоа што „по дефиниција, штетата се случува откако ќе се согласат за секс“.

Овој потег беше поздравен како важен прв чекор, особено откако неодамнешните обиди да се донесат слични закони во Њујорк и Висконсин не успеаја.

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Ќерките на Анџелина Џоли ја засенија актерката на црвениот тепих

Read more

Свет

Ердоган се откажа од протерување на 10 западни амбасадори

Read more

Moderna тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и безбедна за деца

Read more

Кина почнува со вакцинирање на деца од три години против COVID-19

Read more

Меркел ја призна нејзината најголема корона-грешка

Read more
 

Вести

Ердоган се откажа од протерување на 10 западни амбасадори

Читај повеќе

Moderna тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и безбедна за деца

Читај повеќе

Кина почнува со вакцинирање на деца од три години против COVID-19

Читај повеќе

Влада: Вклучен и вториот блок на РЕК Битола, граѓаните нема потреба да стравуваат

Читај повеќе

135 нови случаи на COVID-19 од 1.514 тестирања

Читај повеќе

Facebook се распаѓа одвнатре: Дали ќе ја научи лекцијата, ќе пропадне или ќе продолжи како да не било ништо?

Читај повеќе

Рокот за поднесување ДДВ-4 продолжен до 27 октомври

Читај повеќе

Медиумите не го прекршиле Изборниот законик при известувањето во првиот изборен круг

Читај повеќе

Меркел ја призна нејзината најголема корона-грешка

Читај повеќе