Камења паднале врз турист од Полска на Матка, пренесен е во болница

Денеска е повреден 45-годишен турист од Полска. Бил удрен од еден камен од одронот кај Матка, по што веднаш со Итна медицинска помош е префрлен на скопските клиники.

На линијата за итни случи 112 денеска во ЦУК добиле пријава за одрон на патот кај Матка. Секторот за операции и координација на ЦУК спровел акција за згрижување повреден турист од Полска и за преземање мерки за безбедност, бидејќи имало опасност од други одрони, а и за расчистување на одронот во тој локалитет. Повредениот 45-годишен турист од Полска веднаш со Итна медицинска помош е префрлен на скопските клиники.

„ЦУК го извести раководителот на ЈП 'Улици и Патишта' на Град Скопје за нивна интервенција за расчистување на теренот. Одговорот беше дека надлежност за тој пат има Македонија пат и самата Општина Сарај под кои субјекти се наоѓа дадениот локалитет“, велат од ЦУК.

По остварените комуникации, ЦУК добиле одговор од Македонија пат дека според дадените координати тој пат не е под нивна надлежност туку под надлежност на Општина Сарај.

Телефонски контакт е остварен и со комуналниот инспектор на Општина Сарај на кој му е пренесена информацијата за надлежностите, поточно дека ниту ЈП „Улици и Патишта“, ниту Македонија пат имаат надлежност за негово расчистување и дека тој пат е под ингеренција на Општината. На лице место имало и припадници од полицијата.

Од нивна страна и од страна на Општина Сарај ќе биде направен записник за утврдување на фактичка состојба.

реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Хроника

35-годишен маж загина во пожар во зграда во Хром

Read more

Тинејџер со украдено возило усмртил жена на тротоар во Скопје и побегнал

Read more

Автомобил удрил во малолетен велосипедист: Детето итно пренесено во болница

Read more

Тројца искасани од кучиња скитници во Гостивар и Тетово

Read more
 

Вести

  • filter

Чекална во Центар

Читај повеќе

Во Загреб пристигнаа налози за апсење, Грците бараат екстрадиција на уште десет навивачи

Читај повеќе

Државата им ги одзема децата на мафијашите во Италија

Читај повеќе

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Читај повеќе

Сончево време со температура до 35°C

Читај повеќе

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија

Читај повеќе

Георгиевски до Груевски: Сè што ми направи мене, сега ти го прават тебе

Читај повеќе

Бислимоски: Ако не се постави цевководот на мостот Беласица, ќе имаме ценовно цунами со парното греење

Читај повеќе

Фрлени бомби врз три куќи на српски политичари во Косово

Читај повеќе