Ново откритие на Црвената планета

Камењата собрани од Марс покажуваат дека имало вода на планетата

Примероците кои од површината на Марс ги собра роверот Perseverance откриваат геологија на кратер за кој научниците сметаат дека пред неколку милијарди години содржел микробен живот.

Истите примероци покажуваат дека камења од четири локации во кратерот Језеро настанале со ладење на растопен материјал. Камењата покажуваат и промени поради изложеност на вода, што е уште еден показател дека Марс порано бил топол и воден.

Научниците веруваа дека камењата, настанати пред околу 3,5 милијарди години, се седименти формирани како кал и песок на дното на езеро. Но, открија дека дното на кратерот е формирано од вулкански камења.

„Всушност, не најдовме никакви докази за седиментирани карпи таму каде што роверот го истражуваше дното на кратерот. И покрај фактот дека знаеме дека кратерот порано имал езеро и дека морало да се таложат седименти. Тие наслаги веројатно еродирале“, вели геохемичарот Кенет Ферли, автор на една од четирите студии објавени во спиаснијата Science и Science Advances, во кои се опишува геологијата на кратерот.

Perseverance на Марс стигна во 2021 година и од тогаш постојано делува во кратерот Језеро, истражувајќи дали порано имало услови за живот.

Роверот собира примероци од камења кои во 2033 година ќе ги собере друго вселенско летало и ќе ги врати на Земјата за понатамошни истражувања.

URL
Тагови
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Наука

Каков ќе биде крајот на универзумот?

Read more

Што ако универзумот престане да се шири?

Read more

Во Кина првпат успешно клонирана арктичка волчица

Read more

Археолози тврдат: Го пронајдовме родното место на Свети Петар

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Скап е, но нема лесно да го скршите: iPhone 14 на тест на издржливост

Читај повеќе

Apple го реши проблемот со камерата со ново ажурирање

Читај повеќе

Xbox повеќе нема да бара нон-стоп интернет конекција при играњето

Читај повеќе

Летало на НАСА ќе удри во астероид: Тестираат метод за заштита на Земјата

Читај повеќе

Погледнете нагоре: Јупитер 59 години не бил поблиску до Земјата

Читај повеќе

Македонски научници освоија прво место на конференција за вештачка интелигенција

Читај повеќе
  • play_arrow

Google го откри изгледот на својот Pixel Watch

Читај повеќе

Зошто стрелките на часовникот се поместуваат во есен и пролет?

Читај повеќе
  • filter

Данска и Германија го градат најдолгиот подводен железничко-автомобилски тунел во светот

Читај повеќе