Камера сними гром како удира во голман

Шокантно видео доаѓа од Русија каде млад голман бил погоден од гром за време на тренинг.

Се работи за 16-годишниот Иван Заборовскиј, голман на Знамја Труда, третолигаш од индустрискиот град Орехово-Зуево близу Москва.

Снимката која излезе на Twitter го прикажува Иван како се загрева пред почетокот на тренингот на неговиот тим и во еден момент кога оди да упати удар на празниот удар го удира гром. Неговите соиграчи во моментот се загреваат крај аут-линијата.

URL

Младиот голман веднаш бил префрлен во болница каде бил примен во сериозна состојба и бил ставен во вештачка кома. Подоцна клубот излезе со соопштение дека неговата состојба е подобрена и освен претрпените изгореници, нема опасност по неговиот живот.

„Сѐ се случи брзо, многу професионално, брзата помоп пристигна за 8 минути. Тој веројатно престанал да дише, му пружија прва помош, па веројатно поради тоа и остана жив“, изјави Игор Мајоров, генерален директот на клубот.

URL

Руската јавност го критикуваше клубот дека држел тренинг-сесија под нестабилно небо, што Мајоров демантираше: „Небото беше чисто, иако облачно, ниту врнеше ниту пак дуваше ветер. Да имаше грмотевици немаше да тренираме, тренерот ќе ги однесеше играчите во теретаната“.

Поддршка за брзо опоравување до Заборовскиј упатија играчите на московски Локомотив преку Twitter и тоа Гиљерме, Антон Коченков и Никита Медведев:

URL
Тагови
реклама
На Анчелоти му се криви судиите па бара видеотехнологија

На Анчелоти му се криви судиите па бара видеотехнологија

Read more
Препораки на ДЗС за најавениот топлотен бран

Препораки на ДЗС за најавениот топлотен бран

Read more
Тиго Фајнанс – две години синоним за достапност и брзина во финтек индустријата

Тиго Фајнанс – две години синоним за достапност и брзина во финтек индустријата

Read more
„Skopje Calling“ одложен за септември

„Skopje Calling“ одложен за септември

Read more

Фудбал

Пандев со прв гол за Македонија на Европско

Read more

Играме со поставата што ја победи Германија, Арнаутовиќ не е во стартниот тим на Австрија

Read more

Ериксен ја победи смртта и го прогласија за играч на натпреварот со Финска

Read more

Буфон се договорил со Парма

Read more
 

Спорт

Пандев со прв гол за Македонија на Европско

Читај повеќе

Играме со поставата што ја победи Германија, Арнаутовиќ не е во стартниот тим на Австрија

Читај повеќе

Ериксен ја победи смртта и го прогласија за играч на натпреварот со Финска

Читај повеќе

Буфон се договорил со Парма

Читај повеќе
  • play_arrow

Човекот кој го оживеа Ериксен: Имаше пулс и дишеше, а потоа сè застана

Читај повеќе

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Јелена Ѓоковиќ одушеви со навивањето за Ноле на дуелот со Надал

Читај повеќе
  • filter

Како се сака националниот тим!

Читај повеќе