ФОРМУЛА 1 2023

Камери на кацигите за уште подобро искуство во гледањето Ф1

Ф1
Ф.З.
/ 24.01.2023 / 13:19

Сите возачи на Формула 1 болидите во новата 2023 сезона ќе имаат минијатурни камери во своите кациги кои на гледачите крај малите екрани ќе им помогнат да го видат сето она што го гледаат возачите за време на управувањето на тркачките болиди.

Формула 1 потпиша договор со Racing Force Group за користење на камерите Driver’s Eye во сезоната 2023.

ФОМ екпериментираше со овие камери во последните неколку сезони, а фановите и ТВ куќите беа одушевени од резултатите. Меѓутоа, ФИА се сомневаше дека овие камери може да бидат опасни во случај на карамбол и удар во кацигата на возачите.

Сега и тие сомневања се побиени. Во сезоната 2023 камерите ќе бидат минијатурни - ќе тежат само 1,43 грама, дијаметарот на леќата ќе биде само 8 милиметри, додека камерите ќе бидат вградена во внатрешниот заштитен слој на кацигите во просторот меѓу очите на возачите.

Дефинитивно нѐ очекува возбудлива сезона, која почнува со Големата награда на Бахреин на 5 март.

Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Ф1

Имола казнета поради Ф1 болид со прегласен V8 мотор

Read more

Камери на кацигите за уште подобро искуство во гледањето Ф1

Read more

Формула 1 го потврди календарот за новата сезона, ќе се одржат 23 трки

Read more

Повеќето Ф1 тимови се противат на доаѓањето на нови учесници во шампионатот

Read more
 

Спорт

  • filter

Леброн и Јанис капитени на Ол-стар, познати првите петорки

Читај повеќе
  • play_arrow

Циципас го победи Хачанов и се пласираше во финалето на Австралија опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Бизарна повреда на Дончиќ ја засени победата на Далас

Читај повеќе

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Читај повеќе
  • play_arrow

Сабаленка против Рибакина во ВТА финалето во Мелбурн

Читај повеќе

Ембиид: Немам одлучено дали ќе играм за Франција или за САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Рома со преубаво видео му го честиташе 60-тиот роденден на Мурињо

Читај повеќе

Пике официјално се пофали со новата девојка

Читај повеќе