Камерите снимија како НАСА заби вселенско летало во астероид

НАСА доцна синоќа успешно го заби вселенското летало DART во астероид. Тоа беше историска мисија како „првиот планетарен тест за одбрана“ на Земјата од потенцијален удар така што се смени правецот на астероидот.

Последните моменти пред судирот ги сними камера на леталото, а последната слика ја направило леталото две секунди пред ударот.

Погледнете го видеото од моментот на удар!

Remote video URL

Целта на мисијата е да се заштити Земјата од потенцијален судир со НЕО - терминот на НАСА за објект блиску до Земјата - астероид или комета - што би можел да се приближи до орбитата.

DART (Double Asteroid Redirection Test) е првата мисија која се обиде да застрани опасен објект во директен експеримент за да спречи негово влијание врз Земјата, рече директорот на вселенската мисија Томас Зурбухен.

Програма за рано откривање закани

Во 2016 година, НАСА ја основа Канцеларијата за координација за планетарна одбрана (PDCO) за рано откривање на големи закани НЕО - најмалку 30 до 50 метри - кои би можеле да ја оштетат површината на Земјата и да ги следат траекториите на овие објекти.

Астрономите моментално не знаат дали Земјата е загрозена од НЕО, но астероид оставил огромен кратер на мексиканскиот полуостров Јукатан пред околу 66 милиони години и можеби го предизвикал изумирањето на диносаурусите.

Вселенското летало DART е тешко 610 килограми и димензии 1,8 х 2,6 метри, а беше лансирано во ноември 2021 година од Калифорнија со ракетата Фалкон 9 на SpaceX. Се урна во астероидот Диморфос со брзина од 6,6 километри во секунда.

Диморфос е со дијаметар од околу 160 метри и е како месечина која орбитира околу поголемиот астероид Дидимос. 
 

Тагови
реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Вести

Чудни минерали што ги нема на Земјата откриени во астероид кој паднал во Африка

Read more

Како изгледа глобално затоплување од 3°C?

Read more

Столбовите на создавањето какви што не сме ги виделе досега

Read more

Илон Маск тврди дека ќе ги вгради првите чипови во човечки мозок за шест месеци

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Што ако НАСА никогаш не постоеше?

Читај повеќе

Кои телефони на Nokia ќе добијат Android 13?

Читај повеќе

Чудни минерали што ги нема на Земјата откриени во астероид кој паднал во Африка

Читај повеќе

Apple тестира еден од најважните новитети за iOS

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа глобално затоплување од 3°C?

Читај повеќе

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Читај повеќе
  • filter

Столбовите на создавањето какви што не сме ги виделе досега

Читај повеќе

Маск ги зголеми цените на Starlink за Украинците

Читај повеќе
  • play_arrow

Новите телефони ќе можe да преживеат пад на бетон

Читај повеќе