Камионот на водород пристигнува на релито Дакар во јануари

Француската компанија Gaussin ќе го испрати камионот H2 Racing Truck на релито Дакар што се одржува во јануари и максимално ќе ја тестира својата технологија за возење на водород.

Главната вест за тркачкиот камион H2 е дека работи на водород, дизајниран е од компанијата Pininfarina, а своите способности ќе ги покаже на релито Дакар во јануари 2022 година.

Камионот е производ на француската транспортна компанија Gaussin, која има за цел да ја демонстрира моќта на својата нова водородна платформа на Дакар. Таа платформа ќе се користи за голем број патни камиони и шлепери од 2022 година, а секоја каросерија ќе биде дизајнирана од Pininfarina.

H2 Racing Truck е најмоќниот камион на водород во светот, придвижуван од два електрични мотори кои испорачуваат по 400 КС и се напојува со батерија од 82 kWh. Камионот има резервоар за 80 кг водород.

Максималната брзина е ограничена на 140 км/ч според правилата на релито Дакар, а досегот со едно полнење на батеријата е 250 км. Потребни се околу 20 минути за повторно полнење.

H2 Racing Truck е регистриран и легален за движење по патишта.

Remote video URL
реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Концепти

Погледнете го тестирањето на прототип на летечки автомобил

Read more

Еколошка убавица: Јахта покриена со соларни панели е новиот луксуз

Read more

Edison „краде“ од Tesla: Дали Кинезите го копираа Cybertruck?

Read more

Lada – Porsche: Руско-германски проект кој никогаш не заживеа

Read more
 

Автомобили

Golf на тронот: Ова се 25-те најпродавани автомобили во 2021 година

Читај повеќе

Rimac Nevera ги „уништи“ Lucid и Tesla во брзина на полнење

Читај повеќе

Само 15% од Германците би купиле електричен автомобил

Читај повеќе

Tesla пријави рекорден профит за 2021 и нема да понуди нови модели годинава

Читај повеќе

Чао Passat: Америка се збогува со лимузината на Volkswagen

Читај повеќе

Хибридот на Kawasaki сѐ поблиску до производство

Читај повеќе

Коњски сили - зошто оваа мерна единица сè уште постои?

Читај повеќе

Дали BMW ги „спојува“ сериите 4 и 8 во нова серија 6?

Читај повеќе
  • filter

Класичниот Mini се враќа со електричен погон и 120 КС

Читај повеќе