Канада ќе ги заостри правилата за странски инвестиции

Канада предложи легислатива што ќе ги заостри правилата за странски инвестиции во земјата, помагајќи ѝ на владата подобро да се справи со „заканите кои се развиваат што може да произлезат од странските инвестиции“.

Предложените измени на Законот за инвестициска Канада - ICA - вклучуваат овластувања за наметнување услови за време на ревизија на националната безбедност на странски инвестиции и построги казни за неусогласеност, рече канадскиот министер за индустрија Франсоа-Филип Шампањ.

Шампањ, исто така, рече дека ажурираната ICA ќе ѝ помогне на Канада да продолжи да дејствува решително кога инвестициите ја загрозуваат нејзината национална безбедност.

Предложените измени на ICA се дизајнирани да го направат скринингот на инвестициите во националната безбедност „поефикасен и флексибилен“.

Минатиот месец, Канада побара од три кинески компании да се отпуштат од нивните инвестиции во канадски клучни минерали по ревизија на националната безбедност.

Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Шест намирници кои секој ден треба да ги јадете

Read more

Бизнис

Волстрит во стагнација, инфлацијата демне

Read more

Доларот стагнира, внимателно се тргува на берзите

Read more

САД го тужат Google

Read more

Колку чини горивото низ Европа?

Read more
 

Вести

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе

Се самоуби велешанец кој тешко повреди девојка, таа се бори за живот на Клинички

Читај повеќе

Облачно и студено со повремени врнежи од дожд и снег

Читај повеќе

Ковачевски: Нема да има ценовен шок до крајот на 2023 година

Читај повеќе

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Читај повеќе

Ќе се реконструираат сите споменици од НОБ

Читај повеќе

До Собранието испратен Предлог-закон за амнестија на осудените за настаните од 27 април

Читај повеќе