Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Канаѓанецот Мајк Џек го собори светскиот рекорд за јадење лути пиперчиња - изеде 50 пиперчиња од сортата Carolina Reaper за шест минути и 49,2 секунди.

Откако го собори светскиот рекорд, Мајк Џек изел уште 85 од пиперчињата кои важат за најлути во светот. Нивната просечна пикантност е околу 2,2 милиони сковили, додека, на пример, халапењо пиперчињата имаат околу 2.500 до 8.000 сковили.

На видеото објавено на интернет од официјалниот профил на Гинисовата книга на рекорди се гледа како Џек носи црвена лента и ракавици додека јаде пиперки покрај вентилатор. Може да се види како се мачи додека го соборува овој светски рекорд.

За секое пиперче во просек му биле потребни околу осум секунди.

URL

На крајот, тој изеде вкупно 135 пиперчиња, со што беше втор на листата League of Fire за најмногу изедени Carolina Reaper пиперчиња во еден потег.

„Првото пиперче е најлошо. Почетниот удар од лутото е интензивен. Второто не изгледа толку лошо, но секое после тоа станува се полуто и полуто додека пиперчињата наоѓаат нови неизлутени места во вашата уста“, рече Канаѓанецот.

И покрај тоа што изградил толеранција кон лутото во изминатите две децении, Џек рече дека сè уште многу често доживува стомачни непријатности и грчеви во стомакот.

Покрај тоа, Мајк Џек држи уште неколку рекорди, од кои едниот е „најбрзото време за пиење шише лут сос“ за нешто повеќе од осум секунди, а другиот е „најбрзото време за пиење литар сос од домати во една минута и пет секунди.“

Претходно оваа година, тој го собори и светскиот рекорд за „најдолг бакнеж со хабанеро пиперче“, откако тој и неговата сопруга изеле хабанеро и се бакнувале 15 минути и шест секунди.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Чек дис аут

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Што се случува во мозокот кога доживуваме Déjà vu?

Read more

Водителка покажа среден прст во живо

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе