Канаѓанката Жермен сензационална победничка на слаломот на СП во Франција

Скијачката од Канада, Лоренс Сент Жермен, направи големо изненадување со победата на денешниот слалом возен на Светското првенство во Куршевел и Мерибел.

Лоренс, на која до денес најдобар пласман на една слаломска трка ѝ беше 6. место, денешните две трки ги заврши со вкупно време 1:43,15 минута.

Големата фаворитка за триумф, Американката Микаела Шифрин, беше водечка по првото возење, но на крајот мораше да се задоволи со сребрен медал. Нејзиниот заостаток зад победничката изнесува 57 стотинки.

Третото место и бронзениот медал го освои Лена Дир од Германија со време 1:43,84 минута.

На денешниот слалом настапи и Македонката Јана Атанасовска која не успеа да ја заврши првата трка.

Утре на Мундијалот во Куршевел и Мерибел на распоредот е машкиот слалом.

Тагови
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Останати спортови

Кениска атлетичарка го собори светскиот рекорд на 1.500 метри, па се расплака

Read more

Пораз во три сета за одбојкарките против Латвија

Read more

Фјури му испрати договор на Џошуа за борба на Вембли во септември

Read more

Миленкоски: Одбојкарите се подготвени за стартот на Европската златна лига

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Кениска атлетичарка го собори светскиот рекорд на 1.500 метри, па се расплака

Читај повеќе

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Читај повеќе

Бербатов: Дарко Панчев ми беше идол

Читај повеќе

Милевски: Во денешниот фудбал нема апсолутни аутсајдери

Читај повеќе

Модриќ добил понуда што не се одбива, се сели во Саудиска Арабија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ландо Норис ја испроба игрицата F1 2023 и заврши последен

Читај повеќе

Академија Пандев се ребрендира во Брера Струмица

Читај повеќе

Јунајтед ќе му плати на Мегваер за да го напушти клубот

Читај повеќе

Милевски повика 29 фудбалери за дуелите со Украина и Англија

Читај повеќе