Канал 5 потврди дека новинарот Гоце Михајлоски е позитивен на коронавирусот

Откако беше соопштена веста дека медиумски работник е заразен со COVID-19 и тој бил во контакт со лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Канал 5 излезе со потврда дека се работи за вработен во телевизијата.

„Свесни сме за тежината на актуелната ситуација, поврзана со светската пандемија на коронавирусот која зема замав и за жал , исклучок не беше и еден наш колега, Гоце Михајлоски.

Како професионална и одговорна компанија , која сигурно ќе го надмине и овој сериозен предизвик, потенцираме дека и ние самите сме изненадени од ваквиот развој на настаните, поради фактот што првиот тест кој го изврши колегата Михајлоски беше негативен“, стои во соопштението.

Понатаму, од Канал 5 објаснуваат дека викендот на 28 и 29 март оваа година, Михајлоски бил во посета на своте родители во Прилеп, од каде во понеделникот, на 30 март, продолжил со работа во дневно-информативната редакција, „без никакви елементарни сомнежи ниту симптоми“.

„Потенцираме дека подолг период веќе имаме воспоставено високи стандарди на заштита и контрола на нашите вработени, во смисол: задолжително мерење на телесна температура при влез во  компанијата, обезбедивме дезинфекциони пунктови на 5 локации, на секој кат, дополнително и во информативната редакција, задолжително работниот процес се извршува со помош на заштитни маски, а за делот на техниката и новинарите се обезбедени и пластични визири , за дополнителна заштита. Во четвртокот и петокот, во емисијата САМО ИНТЕРВЈУ, гости му беа Зоран Заев и Христијан Мицкоски, последователно, при што беа запазени сите протоколи“, се вели во соопштението од Канал 5.

Првите симптоми кај Михајлоски се појавиле на 5 април, во форма на малаксаност, замор и главоболка, по што веднаш околу 17.00 часот го напуштил работното место.

„Од  понеделник, 6 април, на барање на компанијата, колегата е во самоизолација а во меѓувреме тој забележува температура повисока од 38 степени, и бара од својот матичен лекар да добие упат за тестирање, но поради електронската анкета, нема доволни симптоми за да биде упатен на тестирање. На 7 април, во утринските часови, поради зголемената температура прави тест преку крв во една приватна болница, кој покажува дека е негативен на коронавирусот. Во четврток, 09.04.2020 колегата Михајловски заминува во Воена болница , каде е примен, а утринава не информираше дека сепак е позитивен на COVID-19“, објаснуваат од Канал 5.

Понатаму во соопштението се вели дека медиумот благовремено ќе ја известува  јавноста за сите новонастани моменти, а на колегата Гоце Михајлоски му посакуваат да се опорави што е можно побрзо.

реклама

Голема експлозија и во Русија

Read more
Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Read more
Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Read more
Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Read more

Македонија

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

Read more

Без договор за нова влада заврши средбата Заев-Ахмети, разговорите продолжуваат

Read more

109 нови случаи на COVID-19, еден починат

Read more

Заев: Поканата на Ахмети за средба со албанските лидери е притисок кон мене за премиерското место

Read more

Вести

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

Читај повеќе

Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Без договор за нова влада заврши средбата Заев-Ахмети, разговорите продолжуваат

Читај повеќе

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Читај повеќе

Разочараност во Русија од одлуката на Србија да купи кинески ракетен систем наместо С-300

Читај повеќе

109 нови случаи на COVID-19, еден починат

Читај повеќе

Грчката Влада воведува нови шест мерки, се откажува Меѓународниот саем во Солун

Читај повеќе

Џонсон бара зачувување на „силата и магијата“ на Обединетото Кралство

Читај повеќе