Канал 5 потврди дека новинарот Гоце Михајлоски е позитивен на коронавирусот

Откако беше соопштена веста дека медиумски работник е заразен со COVID-19 и тој бил во контакт со лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Канал 5 излезе со потврда дека се работи за вработен во телевизијата.

„Свесни сме за тежината на актуелната ситуација, поврзана со светската пандемија на коронавирусот која зема замав и за жал , исклучок не беше и еден наш колега, Гоце Михајлоски.

Како професионална и одговорна компанија , која сигурно ќе го надмине и овој сериозен предизвик, потенцираме дека и ние самите сме изненадени од ваквиот развој на настаните, поради фактот што првиот тест кој го изврши колегата Михајлоски беше негативен“, стои во соопштението.

Понатаму, од Канал 5 објаснуваат дека викендот на 28 и 29 март оваа година, Михајлоски бил во посета на своте родители во Прилеп, од каде во понеделникот, на 30 март, продолжил со работа во дневно-информативната редакција, „без никакви елементарни сомнежи ниту симптоми“.

„Потенцираме дека подолг период веќе имаме воспоставено високи стандарди на заштита и контрола на нашите вработени, во смисол: задолжително мерење на телесна температура при влез во  компанијата, обезбедивме дезинфекциони пунктови на 5 локации, на секој кат, дополнително и во информативната редакција, задолжително работниот процес се извршува со помош на заштитни маски, а за делот на техниката и новинарите се обезбедени и пластични визири , за дополнителна заштита. Во четвртокот и петокот, во емисијата САМО ИНТЕРВЈУ, гости му беа Зоран Заев и Христијан Мицкоски, последователно, при што беа запазени сите протоколи“, се вели во соопштението од Канал 5.

Првите симптоми кај Михајлоски се појавиле на 5 април, во форма на малаксаност, замор и главоболка, по што веднаш околу 17.00 часот го напуштил работното место.

„Од  понеделник, 6 април, на барање на компанијата, колегата е во самоизолација а во меѓувреме тој забележува температура повисока од 38 степени, и бара од својот матичен лекар да добие упат за тестирање, но поради електронската анкета, нема доволни симптоми за да биде упатен на тестирање. На 7 април, во утринските часови, поради зголемената температура прави тест преку крв во една приватна болница, кој покажува дека е негативен на коронавирусот. Во четврток, 09.04.2020 колегата Михајловски заминува во Воена болница , каде е примен, а утринава не информираше дека сепак е позитивен на COVID-19“, објаснуваат од Канал 5.

Понатаму во соопштението се вели дека медиумот благовремено ќе ја известува  јавноста за сите новонастани моменти, а на колегата Гоце Михајлоски му посакуваат да се опорави што е можно побрзо.

реклама

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Човекот кој го оживеа Ериксен: Имаше пулс и дишеше, а потоа сè застана

Read more

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Read more

Македонија

Скопје Прајд ќе се одржи на 26 јуни под слоганот „Вон ѕидовите!“

Read more

Прв ден без починати од ковид по 1 септември 2020

Read more

Општина Центар ветува дека ќе ги замени исечените дрвја на „Орце Николов“

Read more

Дел од автобусите во Скопје ќе сообраќаат по изменети траси

Read more
 

Вести

Скопје Прајд ќе се одржи на 26 јуни под слоганот „Вон ѕидовите!“

Читај повеќе

Прв ден без починати од ковид по 1 септември 2020

Читај повеќе

Приведени осум лица, растурена домашна забава во Скопје

Читај повеќе

Најмалку 11 загинати во експлозија на гас во трговски центар во Кина

Читај повеќе

Општина Центар ветува дека ќе ги замени исечените дрвја на „Орце Николов“

Читај повеќе

Дел од автобусите во Скопје ќе сообраќаат по изменети траси

Читај повеќе

Вооружена Палестинка убиена на контролен пункт на Западниот брег

Читај повеќе

Продолжени актуелните правила за влез во Грција

Читај повеќе

Заев: Извозот на сув цвет од канабис за медицински цели за пазарите во ЕУ станува реалност

Читај повеќе