Кандидати за колонизација: Откриени две нови планети слични на Земјата

Научниците соопштија дека неодамна беа откриени две нови планети во нашата галаксија, кои се слични на Земјата. Според нив, овие планети имаат карактеристики толку блиски на Земјата што веднаш беа сместени помеѓу 20-те кандидати за колонизација.

Двете нови планети орбитираат околу ѕвезда во близина на нашата планета, која се нарекува Teegarden. Тие се оддалечени 12,5 светлосни години оттука и се наоѓаат во соѕвездието Ариес, а им беа дадени имињата Teegargen b и Teegarden c

Teegarden е џуџеста ѕвезда која е десет пати посветла од Сонцето, а е стара осум милијарди години и првпат беше забележана во 2003 година. Поради оддалеченоста и потеклото на ѕвездата, се претпоставува дека планетите се древно стари, така што животот каков што го знаеме имал доволно време за да еволуира таму. Засега, ѕвездата е прилично мирна и стабилна и не се забележани земјотреси и ерупции на нејзината површина.

„Двете планети се слични една на друга, како и слични на Земјата. Тие се наоѓаат во нашиот сончев систем. Тие се само малку потешки од Земјата и се наоѓаат во таканаречената зона на населување каде што водата би можела да биде присутна во течна форма“, пишува во истражувањето.

Постојат 60% веројатност дека ѕвездата Teegarden би можело да ги загрева планетите доволно за да може да опстојуваат луѓе (како и останат жив свет) на нивната површина. Teegarden b има поголема веројатност за пристојна температура, бидејќи проценките велат дека на нејзината површина би имало од 0 до 50 Целзиусови степени, додека просечната температура би требало да е околу 28 степени. Со оглед на масата и минималната изложеност на радијација, Teegarden b доби највисок ESI (Earth Similaritys Index) на сите времиња. Патот околу гореспоменатата ѕвезда таа го поминува за 4,9 земски денови.

Според температурата, Teegarden c е многу поблиска до Марс, бидејќи проценките велат дека таа изнесува околу 47 степени под нулата на нејзината површина. Оваа егзопланета прави еден круг околу ѕвездата Teegarden за 11,4 земски денови.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Read more

Франција со воено присуство се вмешува во грчко-турскиот спор

Read more

Наука

Проверете си го знаењето: Ова се седумте најчести научни урбани митови

Read more

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Вакцината на „Novavax“ против COVID-19 успешно произвела антитела

Read more

Гик

  • play_arrow

Проверете си го знаењето: Ова се седумте најчести научни урбани митови

Читај повеќе
  • play_arrow

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Читај повеќе

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Читај повеќе

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Читај повеќе

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Читај повеќе
  • filter

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Читај повеќе
  • play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Читај повеќе

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Читај повеќе

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе