ФИБА МУНДОБАСКЕТ 2023 ФИЛИПИНИ/ЈАПОНИЈА/ИНДОНЕЗИЈА

Канѓаните со договори се обврзале дека ќе играат за репрезентацијата

Пред полуфиналето на МундоБаскетот во Манила, новинарите открија интересна информација поврзана со репрезентацијата на Канада. 14 канадски кошаркари кои се столбот на тимот играат затоа што потпишале професионален договор со Кошаркарската асоцијација на Канада.

Канада на овој Мундијал дојде со седум НБА асови, четворица играчи од Европа и центарот Зеке Идеа, кој настапува на Универзитетот Пердју. Канаѓаните и претходно имаа познати имиња, но никогаш не успеаја да направат поголем резултат, а со пласманот во полуфиналето каде ќе играат против Србија, го постигнаа најголемиот на Мундијалите.

Со доаѓањето на новите луѓе во Канадската кошаркарска асоцијација и со доведувањето на шпанскиот стручњак Жорди Фернандес на позицијата селектор, дојде идејата да се создаде НБА состав и да се нападнат медалите прво на МундоБаскетот, а потоа и на Олимписките игри во Париз.

Канаѓаните се единствената репрезентација на овој Мундијал што има потпишан професионалени договори со своите играчи.

„14 од најдобрите играчи од НБА, НЦАА и меѓународните лиги се обврзаа да ја претставуваат Канада од сега до крајот на Олимписките игри во Париз во 2024 година. Секој играч има потпишано тригодишен договор со националниот тим. Доколку некој не е е во можност да игра за репрезентацијата, се очекува да дојде во тренинг кампот“, се вели во соопштението на Кошаркарската асоцијација од мај 2021 година.

Од 14 играчи кои потпишаа договори со Канада на Мундобаскетот, отсутни се Џамал Мареј, Кам Бирч, Оше Брисет, Кори Џозеф и Кевин Пангос. На СП се и Никел Александер-Вокер, Ар-Џеј Барет, Дилон Брукс, Лугенц Дорт, Зак Ајдеј, Мелвин Еџем, Шаи Гилџус-Александер, Кели Олиник и Двајт Пауел.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Кошарка

АБА лигата воведе ново правило

Read more

Се продава првиот автомобил на Лука Дончиќ

Read more

Тодор Гечевски е нов спортски директор на Работнички

Read more

Дрес од МЗТ за градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс

Read more
 

Спорт

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Читај повеќе
  • play_arrow

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Читај повеќе

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Читај повеќе

ВАР судиите кои го оштетија Ливерпул добија само два дена казна

Читај повеќе

Кениецот Киплагат победи на Скопскиот маратон, Дарио Ивановски го освои 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

Премиер лигата призна: На Ливерпул му е поништен чист гол - објаснувањето е лудо

Читај повеќе

Над 11 илјади натпреварувачи од 53 држави денеска го трчаат скопскиот маратон

Читај повеќе
  • play_arrow

Канело го претепа противникот и ја одбрани титулата

Читај повеќе