Канје Вест: Black Lives Matter е измама

Американската рап ѕвезда предизвика контроверзии со критиката која ја упати кон движењето „Black Lives Matter“ откако се појави во маичка со натпис „White Lives Matter“.

Канје Вест, раперот познат по низа контроверзии и големото богатство кое го собра, предизвика нов бран на гнев откако го обвини „Black Lives Matter“ (BLM) движењето дека е „измама“, а претходно испровоцира онлајн притисок појавувајќи се во маичка со испишано „White Lives Matter“ (белите животи се важни).

„Сите знаат дека 'Black Lives Matter' беше измама. Сега тоа е завршено. Нема на што“, напиша 45-годишниот рапер на Instagram пост кој подоцна го избриша.

Напишаното очигледно беше одговор на критиките кои Вест ги доби откако во понеделникот ја носеше „White Lives Matter“ маичката за време не неговото Yeezy модно шоу во Париз, Франција, на кое беше промовирана новата Yeezy линија и каде манекенки продефилираа облечени во маици на кои беше испишан контроверзниот анти-BLM слоган. Дополнително, Вест беше фотографиран заедно со црномурната конзервативна инфлуенсерка Кендајс Овенс облечена во иста маичка со испишано „White Lives Matter“ на задната страна и слика на папата прикажана на предната страна.

„Одлуката на Канје Вест да носи 'White Lives Matter' маичка е одвратно, опасно и неодговорно. Некои од вас ќе се стрчаат да го бранат. Треба да се запрашате себеси зошто...“, објави на Twitter црномурниот писател и професор Марк Ламонт Хил.

URL

Раперот Џејден Смит, син на глумците Вил Смит и Џада Пинкет Смит, во знак на протест си замина од модното шоу на Канје. „Вистинските лидери водат. Не ми е гајле кој е. Ако не ја чувствувам пораката, напуштам. Црните животи се важни“, рече Смит.

BLM движењето го тресат низа финансиски скандали. На пример, новиот предводник на националната непрофитна организација BLM, Шаломаја Бауерс, беше обвинет во тужба дека проневерил повеќе од 10 милиони долари донирани пари за да ја плати својата консултантска фирма. Коосновачката на BLM, Патрис Кан-Калорс, силно заплива во водите на недвижниот имот минатата година, купувајќи 4 домови за вкупно 3,2 милиони долари. Беше обвинета и дека им платила на нејзиниот брат и таткото на нејзиното дете повеќе од 1,8 милиони долари вкупна сума поради давање услуги на BLM. Движењето доби повеќе од 90 милиони американски долари во донации во 2020 година.

Вест, кој претходно си го промени името во Је, се води како најбогат рапер во светот со богатство проценето на 2 милијарди според Forbes, најмногу поради неговиот моден бренд Yeezy. Често предизвикува контроверзии, како кога го посети тогаш претседателот Доналд Трамп во Овалната соба во 2018 и истата година во интервју изјави дека ропството било „избор“ за афроамериканците.

реклама

Музика

Spotify откри кои се најслушани песни во 2022

Read more

Кање Вест повторно блокиран на Twitter

Read more

По 6 години пауза, Металика објави нова песна и најави нов албум

Read more

Шер за 40 години помладиот дечко: Знам, и мене ми е чудно

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Продолжението на „Avatar“ ги одушеви критичарите: Филмот е визуелна гозба

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Како изгледа денес згодната и наивна Кенди од Two and a Half Men

Читај повеќе
  • play_arrow

Документарецот за Хари и Меган предизвика контроверзии: Ја мамат јавноста

Читај повеќе
  • play_arrow

Главна вечер и затворање на годинашниот Таксират

Читај повеќе
  • play_arrow

Кијану Ривс откри кој е најтешкиот филм што го снимил досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Роберт Дауни Џуниор: Татко ми ме навлече на дрога кога имав 8 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Принцот Хари се плашел дека жена му ќе заврши како принцезата Дијана

Читај повеќе
  • play_arrow

Почина актерката Кирсти Али

Читај повеќе
  • play_arrow

Spotify откри кои се најслушани песни во 2022

Читај повеќе