Капело: Би го трампал Дибала за Кејн

Големиот Фабио Капело смета дека не вреди агентинскиот бисер Пауло Дибала да се даде за Пол Погба, туку за некој кој е на исто ниво како него, а тоа е англискиот голгетер Хари Кејн

Гласините дека Јувентус сака да направи трампа со Манчестер Јунајтед во која на „Олд Трафорд“ ќе го прати Пауло Дибала, а за возврат ќе го добие Пол Погба, за Капело немаат смисла.

„Јас не би го трампал Дибала за да го добијам Погба. Да би можел, би го трампал за напаѓачот на Тотенхем, Хари Кејн“, вели Капело.

Дибала не е во форма, но Капело смета дека коронавирусот е виновен за таквата ситуација.

„COVID-19 е причината, особено за играч како Дибала, кој треба и да дрибла. Впечатокот е дека тој е малку неподготвен. Тој плени, но остава простор за двоума. Јасно е дека поседува квалитет, тој навистина има сѐ што ви треба“.

„Потребна му е физичка подготовка за да се врати во топ форма. Пауло мора да биде 100% подготвен. Тој на терен може да направи сѐ ако е во форма, дури и да игра во трио со Мората и Роналдо“, заврши славниот стратег кој веќе две години е неактивен.

Капело на чело на Јувентус беше во сезоните 2004/05 и 2005/06, а како играч настапуваше за Јуве од 1970 до 1976 година.

реклама

Фудбал

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Read more

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Read more

Меси постави нов рекорд

Read more

Ибра потпишува нов договор со Милан

Read more
 

Спорт

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Читај повеќе

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Дејвис го одигра првиот натпревар по повредата во февруари

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси постави нов рекорд

Читај повеќе

Ибра потпишува нов договор со Милан

Читај повеќе

Перес: Евролигата ја спаси кошарката

Читај повеќе

Чеферин: Сите ме разочараа, но Барса најмалку

Читај повеќе

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирова победа за МЗТ, Младост патува во полуфиналето

Читај повеќе