Капело: Има само тројца фудбалски генијалци, Роналдо не е еден од нив

Славниот италијански тренер Фабио Капело во моментов е невработен и вишокот слободно време го поминува како гостин во ТВ-емисии во кои зборува за фудбал.

Кристијано Роналдо во вторникот сам го разби Атлетико Мадрид и го донесе Јувентус во четвртфиналето на Лигата на шампиони за оваа сезона. Цел свет му се поклони на неверојатниот Португалец, но претставата на Роналдо се чини не го импресионираше италијанскиот стручњак.

„Роналдо е извонреден фудбалер, но генијалецот е Меси. Во фудбалот има само тројца генијалци – Пеле, Марадона и Меси. Роналдо е исклучително силен, со него може да се освои сѐ, но Меси е генијалец и нешто сосема поразлично“, рече Капело за Sky Sports.

„Пред 20 години ги правеше истите работи како и денес бидејќи е роден генијалец. Тој измислува работи што другите не ги гледаат. Роналдо од себе си направи првак, но не и генијалец“, продолжи Капело со пофалбите за Аргентинецот.

Капело со Милан во 1994 година ја освои ЛШ, но за него може да се рече дека е легенда на Јувентус. За „старата дама“ има играно цели шест години (три титули првак), а како тренер ги донесе до две титули, кои подоцна му беа одземени на Јувентус поради аферата Калчополи.

реклама

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на COVID-19

Read more

Автомобил удри и тешко повреди петгодишно дете

Read more

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Фудбал

Роналдо со пенали го спаси Јуве од пораз на дуелот со Аталанта

Read more

Норвич испадна од Премиер лигата

Read more

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Read more

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Read more

Спорт

  • play_arrow

Леброн: НБА лигата ги презеде сите мерки на претпазливост и ќе може безбедно да ја завршиме сезоната

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо со пенали го спаси Јуве од пораз на дуелот со Аталанта

Читај повеќе

Норвич испадна од Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Читај повеќе

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Читај повеќе

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Серхио Рамос со оваа вежба покажа зошто е во најдобра форма

Читај повеќе

Направена жрепката и за Лига Европа

Читај повеќе

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Читај повеќе