Капело: Има само тројца фудбалски генијалци, Роналдо не е еден од нив

Славниот италијански тренер Фабио Капело во моментов е невработен и вишокот слободно време го поминува како гостин во ТВ-емисии во кои зборува за фудбал.

Кристијано Роналдо во вторникот сам го разби Атлетико Мадрид и го донесе Јувентус во четвртфиналето на Лигата на шампиони за оваа сезона. Цел свет му се поклони на неверојатниот Португалец, но претставата на Роналдо се чини не го импресионираше италијанскиот стручњак.

„Роналдо е извонреден фудбалер, но генијалецот е Меси. Во фудбалот има само тројца генијалци – Пеле, Марадона и Меси. Роналдо е исклучително силен, со него може да се освои сѐ, но Меси е генијалец и нешто сосема поразлично“, рече Капело за Sky Sports.

„Пред 20 години ги правеше истите работи како и денес бидејќи е роден генијалец. Тој измислува работи што другите не ги гледаат. Роналдо од себе си направи првак, но не и генијалец“, продолжи Капело со пофалбите за Аргентинецот.

Капело со Милан во 1994 година ја освои ЛШ, но за него може да се рече дека е легенда на Јувентус. За „старата дама“ има играно цели шест години (три титули првак), а како тренер ги донесе до две титули, кои подоцна му беа одземени на Јувентус поради аферата Калчополи.

реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Пет грешки во сексот поради кои изгледате како почетник

Read more

Фудбал

Викендов почнува 30. сезона во македонската фудбалска лига

Read more

Вечер и утре продолжува Лигата на шампионите

Read more

Премиер лигата се враќа на три измени

Read more

„Ибра од Македонија“ ќе му даде нов живот на Јувентус

Read more

Спорт

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Читај повеќе

Викендов почнува 30. сезона во македонската фудбалска лига

Читај повеќе

Вечер и утре продолжува Лигата на шампионите

Читај повеќе

Познати групите и календарот за турнирот во Струга

Читај повеќе
  • play_arrow

Ни Дончиќ не го спаси Далас од Клиперс

Читај повеќе

Премиер лигата се враќа на три измени

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ибра од Македонија“ ќе му даде нов живот на Јувентус

Читај повеќе

Бартомеу инсистира дека Меси ќе се пензионира во Барса

Читај повеќе

Алексис раскина со Манчестер и потпиша договор со Интер

Читај повеќе