Караџоски: 80% од регистрираните случаи со COVID-19 се асимптоматски

Претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџоски рече дека во просек 80 отсто од сите регистрирани случаи со COVID-19 се асимптоматски или се со многу лесна незначителна клиничка слика.

Тој рече дека 12 до 14 проценти имаат лесна клиничка слика односно се со лесно изразени симптоми, а 2 до 4 отсто завршуваат на Клиника.

– За некого тоа се вика температура, слабост, малаксаност, кашлање, отежнато дишење, запушен нос, каде што пациентот ќе остане дома и ќе ја прима терапијата. Просечно, 2 до 4 отсто завршуваат на Клиника. Овие 2 до 4 отсто имаат најчесто воспалителен процес на белите дробови или некој друг коморбидитет што му ја усложнува клиничката слика, рече Караџоски на денешната прес-конференција во одговор на прашање.

Тој посочи дека 1 до 4 отсто завршуваат на респиратор, а има во просек 15 до 20 хоспитализации дневно.

– Да, здравствениот систем трпи, здравствениот систем има можност да ги растегне тие клинички капацитети и нови интернистички одделенија да постанат ковид одделенија. Меѓутоа сѐ има своја мерка. Лабораториите се тие што ќе можат сукцесивно да набавуваат илјада тестови. Ние финансиски ќе издржиме, тоа не е спорно. Спорно е само кога здравствените работници ќе паднат, додаде тој.

Караџовски истакна дека од минатата недела има 50 студенти на петта и шеста година на Медицинскиот факултет, кои добија можност да навлезат во епидемиологија и да прават епоидемиолошки анкети. За таа цел, како што рече, вклучена е дел од социјална медицина и дел од медицина на трудот.

– Јас останувам до последен момент на браникот. Немам намера да речам дека јас сум најболниот овде. Дека немаме епидемиолози, тоа е факт. Барам строги рестриктивни мерки во делот на казнување. Само на тој начин можеме да опстоиме дека некој ќе се осети дека не треба да прави одредени манифестации со коишто го ремети своето меѓутоа и колективното здравје. Никој не смее да го загрозува моето лично здравје, здравјето на мојата фамилија и вашето здравје. Тој што го загрозува, тој треба да одговара, рече Караџоски.

реклама

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Астероид со големина на Бурџ Калифа се движи со огромна брзина кон Земјата

Read more

Ова е последното нешто што го гледаат пациентите кои умираат од КОВИД, предупредува лекар

Read more

Заев се правда: Жалам што интервјуто предизвика негативни реакции

Read more

Македонија

Бранко Црвенковски го замрзна членството во СДСМ

Read more

Во ковид–центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 43 пациенти, вкупно се лекуваат 478

Read more

Собранието ќе има мнозинство за гласање

Read more

Брзи тестови за COVID-19 и во Кочани, Кавадарци, Велес, Куманово, Битола и Делчево

Read more

Вести

Каракачанов: Заев направи чекор во вистинската насока

Читај повеќе

Бранко Црвенковски го замрзна членството во СДСМ

Читај повеќе

Италија, Грција, Шпанија и Малта против новите правила за азил

Читај повеќе

Бурна расправа во Франција за проверката дали жените се девици

Читај повеќе

Биткоинот падна на десетдневниот минимум, повлече и други криптовалути

Читај повеќе

Како најлесно да си ја закопаш градоначалничката кариера?

Читај повеќе

Поради грешка, вакцината на AstraZeneca доведена во прашање

Читај повеќе

Во ковид–центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 43 пациенти, вкупно се лекуваат 478

Читај повеќе
  • filter

Една година од катастрофалниот земјотрес во Албанија

Читај повеќе