Карагер: Обамејанг е премногу добар за Арсенал

Поранешниот дефанзивец смета дека е време „Топчиите“ да го ослободат габонскиот голгетер бидејќи едноставно тој е премногу добар за да игра во паднатиот Арсенал.

Џејми Карагер целата кариера ја мина во редовите на Ливерпул и искусил многу различни сезони. Ситуацијата со Пјер-Емерик Обамејанг во Арсенал му е и тоа како позната бидејќи се соочил со слична и тоа во неколку наврати.

„Кон крајот на мојата кариера често пати бевме во ситуација кога бевме вон првите четири. Добро е да се потенцира дека се има правила и дека не се остава играчи да си заминуваат според Босман правилото, но доколку сум на местото на Микел Артета би размислил: 'Би имале ли повеќе шанси да се избориме за Лигата на шампиони ако Обамејанг остане по цена наредната година да го загубиме за џабе?'“, вели Карагер.

Арсенал мака мачи да се врати на позициите кои водат во Лигата на шампионите, а голгетер од калибарот на Обамејанг не сака да игра за клуб кој не е дел од нјадоброто континентално натпреварување.

„Тоа е одлука кога ќе треба да ја донесат. Во моментов, нема дилеми: Обамејанг е премногу добар за Арсенал. Тоа ни се случи неколку пати во Ливерпул со Луис Суарес и со неколку други играчи кои едноставно си очаен за да ги задржиш“, смета пензионираниот дефанзивец.

Статистиката на Обамејанг сезонава во сите натпреварувања

Обамејанг наредното лето ќе може без проблем да си замине од лондонскиот клуб бидејчи неговиот договор трае до јуни 2021 година. Токму затоа тренерот Артета размилсува дали летово да проба да заработи нешто на него или пак да го чува за тимот не биде ослабен.

„Си мислиш дека сакаш тимот да го градиш околу тој играч, па ако тој си замине имаш чувство дека треба да почнеш од почеток. Тоа е проблемот со кој се соочуваш кога се обидуваш да се вратиш помеѓу првите четити, нешто што Арсенал сега пробува да го направи“, рече Џејми за Sky Sports.

Арсенал е дури 9-ти на табелата во Премиер лигата со 8 бодиви заостанување зад Челси кој ја држи последната позиција која води во Лигата на шампиони.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Италија забрани влез од 13 земји

Read more

Фудбал

Направена жрепката и за Лига Европа

Read more

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Read more

Златан: Ибра не е играч за Лига Европа

Read more

Нов кикс на Интер, го загуби 3. место

Read more

Спорт

Направена жрепката и за Лига Европа

Читај повеќе

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Читај повеќе

Златан: Ибра не е играч за Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов кикс на Интер, го загуби 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ѓаволите“ не запираат, на бод се од ЛШ

Читај повеќе

Иднината на ВАР е во рацете на Колина

Читај повеќе

Имобиле: Лацио не е повеќе ист

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времеплов: 14 години од инцидентот Матераци - Зидан

Читај повеќе

Михајловиќ против Sky: Ниту збор за Болоња, личите на канал на Интер

Читај повеќе