Кардиф упорно се жали, одбива да плати за трансферот на Сала

Кардиф е одлучен во намерата да не му плати на Нант за трансферот на фудбалерот Емилијано Сала кој почина пред да заигра за клубот.

Според договорот меѓу двата клуба, трансферот изнесуваше 17 милиони евра, но Кардиф одби да ги плати овие пари, затоа што во моментот на смртта на Сала сè уште не стана нивен играч.

Челниците на велшкиот клуб упатија официјална жалба до Суд за спортска арбитража (CAS) во која наведуваат дека не се должни да платат за трансферот.

„CAS ја прими жалбата на Кардиф во која се бара поништување на одлуката на ФИФА од 30 октомври, 2019 година. Согласно таа одлука, Кардиф мора да му ја плати на Нант првата рата од трансферот за Емилијано Сала во висина од 6 милиони евра. Жалбата е примена, а постапката е отворена. Засегнатите страи ќе бидат повикани да сведочат напролет во 2020 година, а одлуката ќе биде донесена налето“, стои во соопштението од CAS.

Аргентинецот Сала (28) загина на 21 јануари годинава, откако авионот со кој леташе од средбата со соиграчите во неговиот поранешен клуб Нант кон Кардиф, се сруши во Ла Манш.

реклама

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

Read more

Фудбал

Шкендија славеше во Битола и се одлепи на врвот

Read more

Конте: Очајни бевме во одбрана, не може така

Read more

Интер со фуриозен финиш во голеада ја победи Фиорентина

Read more

Голманот на Пандев позитивен на корона

Read more

Спорт

Шкендија славеше во Битола и се одлепи на врвот

Читај повеќе

Куартараро ја врати предноста во Мото ГП по победата во Каталонија

Читај повеќе

Конте: Очајни бевме во одбрана, не може така

Читај повеќе
  • filter

Заврши „Европската фудбалска недела“ на Специјална олимпијада Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Далас со златен гол ја врати надежта

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс е шампион на Западот и обезбеди финале

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Интер со фуриозен финиш во голеада ја победи Фиорентина

Читај повеќе

Вардар и Пелистер ги дознаа противниците во СЕХА лигата

Читај повеќе

Голманот на Пандев позитивен на корона

Читај повеќе