Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Тромбозата е опасна состојба која се јавува кога крвните садови се блокирани од згрутчувања во крвта. Тогаш постои опасност згрутчувањата да се откинат и да го блокираат протокот на крв до виталните органи.

Сепак, постои навика која помага да се спречи формирање на згрутчувања во крвта. Според кардиологот Дарина Курбанова, важно е да пиете најмалку литар и половина вода дневно и да се движите.

„На секои 40 до 50 минути правете кратки вежби за истегнување. Овие препораки особено треба да ги следат луѓето кои се во исправена положба или долго време седат на канцелариска фотелја“, вели таа.

Имајте на ум дека дневните потреби за вода варираат во зависност од полот, возраста, нивото на физичка активност и временските услови. Нормата од еден и пол до два литри вода дневно е просечна, а вашиот лекар може да ви помогне да ја пресметате точната количина што ќе ви одговара.

Исто така, важно е да се држите подалеку од жешкото сонце и да го контролирате крвниот притисок.

реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Здравје

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Read more

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Read more

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе