Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Иако е важно луѓето од сите возрасти да добиваат доволно протеини, уште поважно е да се даде приоритет на овој клучен макронутриент како што старееме.

Потребата за протеини се зголемува со возраста бидејќи мускулната маса се намалува, а протеините се важни за нејзино одржување.

Важно е да внимавате како го зголемувате внесот на протеини бидејќи, додека некои извори на протеини се корисни за здравјето на срцето, други можат да го зголемат ризикот од срцеви заболувања кога се консумираат прекумерно.

„Кога размислувате за здравјето на срцето во вашата исхрана, важно е да го земете предвид типот на протеинот, големината на порцијата и начинот на подготовка“, вели д-р Ника Голдберг. Тој додава дека протеините здрави за срцето вклучуваат риба, грав, јајца, сирење со малку маснотии, пилешко без кожа и мелено мисиркино месо.

„Ако изберете говедско месо, одлучете се за посни парчиња со помалку видливи маснотии и ограничете ги порциите на 85 грама, што е отприлика колку една шпил карти, и јадете го само неколку пати неделно за да го намалите внесот на нездрави масти“, забележува д-р Голдберг. Што се однесува до подготовката на протеини, тој вели дека сè е поздраво за срцето од пржењето.

Кардиологот Ендрју Д. Бромли препорачува медитеранска исхрана која ги фаворизира растителните протеини како грав, леќа, наут и тофу и риба.

„Медитеранската диета не е нужно строга диета, туку како рамка за размислување како да се јаде. Најчестиот животински облик на протеини доаѓа во форма на риба и морска храна, се препорачува да се консумираат два пати неделно. Млечните производи се се консумира умерено, а внесувањето на црвено месо е ограничено на неколку пати месечно“, објасни тој.

Научните студии ја поддржуваат врската помеѓу медитеранската исхрана и здравјето на срцето и покажуваат дека луѓето кои ја следат имаат помал ризик од кардиоваскуларни болести. Дж

Д-р Бромли укажува на друга научна студија која покажала дека луѓето кои следат медитеранска исхрана имаат помала веројатност да доживеат сериозни кардиоваскуларни настани како што се срцев удар или мозочен удар.

Вид на протеин што кардиолозите најмногу го сакаат

Како што е кажано, постои еден вид на протеин што го препорачува д-р Бромли - протеин од растително потекло.

„При изборот на извори на протеини, обидете се да се стремите кон протеини кои не се од животинско потекло. Мешунките, кои вклучуваат грав, леќа, наут и грашок, се одличен извор на протеини. Дополнително, јаткастите плодови и семките се клучен дел од медитеранската исхрана и фантастичен извор на протеини“, вели д-р Бромли.

Тој додава дека интегралните житарки се уште еден одличен извор на протеини од растително потекло што многумина го занемаруваат.

„Непреработените цели зрна, како што се киноа, леќата, овесот, јачменот, булгурот, може да бидат доста богати со протеини. Овие растителни протеини се ниски со заситени масти и богати со влакна, што може да има корисен ефект врз липидниот профил со намалување на LDL-холестеролот“, вели тој.

Што се однесува до сопствената исхрана, д-р Бромли вели дека се обидува да ги задоволи дневните потреби за протеини од растителни извори, а потоа да ја надополнува со животински протеини по потреба.

„Гравот, јаткастите плодови и овесот се редовни состојки во мојата кујна и се појавуваат во моите оброци во текот на неделата“, вели таа, додавајќи дека исто така јаде риба околу два пати неделно.

„Еден од моите омилени начини да уживам во свежа риба е да ја испечам на скара со многу вкусни зачини, како магдонос и тарагон, и многу екстра девствено маслиново масло“, продолжува тој.

Фокусот треба да биде ставен на риба и зеленчук извори на протеини

Д-р Голдберг се согласува дека изворите на протеини од растително потекло и рибата се одличен избор за здравјето на срцето. Се залага за консумирање широк спектар на извори на протеини за максимални здравствени придобивки.

„Протеините од рибата и гравот се одлични за здравјето на срцето. Јајцата, уште еден добар извор на протеини, може да се направат поздрави ако не се комбинираат со сланина и колбаси. Во спротивно, другите извори на протеини можат да бидат поздрави за срцето ако методите се следеа подготовки, големини на порции и отстранување на вишокот маснотии“, посочува тој.

Ако сте навикнати црвеното месо да ви биде главен извор на протеини, д-р Бромли советува да направите мали, постепени промени. На располагање ви е широк избор на растителни протеини. Експериментирајте со различни видови и вклучете ги во вашите оброци на нови, креативни начини. Не само што вашите оброци ќе бидат поинтересни, туку и ќе работите на здравјето на вашето срце.

реклама

Здравје

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Read more

Една вообичаена навика може да предизвика губење на видот

Read more

Храна која го надополнува недостатокот на витамин Д

Read more

Дали навистина треба да пиеме чаша вода кога ќе се разбудиме?

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе