Кари ја скрши раката, противник од 118 килограми падна врз него

Стеф Кари, еден од најдобрите кошаркари на светот, трикратен НБА првак, двократен МВП во најјаката лига на светот и шестократен Ол Стар, беше тешко повреден на натпреварот меѓу неговиот Голден Стејт и Феникс.

Голден Стејт има тешкотии уште од почетокот на сезоната, а покрај поразот од Феникс (121:110), синоќа доби уште еден тежок удар со повредата на Кари.

Кари ја скрши левата дланка при падот откако се судри со центарот на Феникс, Ерон Бејнс.

Тој пробиваше кога кон него тргнаа Кели Обре и Арон Бејнс. Падот дополнително го влоши фактот дека врз него „слета“ Бејнс – „човечиште“ од 2,08 метри и 118 килограми.

*Внимание! Содржината на видеото може да ве вознемири

30-ката на Голден Стејт се повлече во соблекувалната и првичната проценка е дека се работи за скршеница.

Судејќи по болниот израз на лицето на Кари, повредата не е за занемарување.

Засега нема повеќе детали околу тоа колку е сериозна повредата и колку долго ќе биде отсутен Кари од терените.

Повредата на Кари не можеше да дојде во полош момент - на долг рок отсуствува и Клеј Томпсон кој исто така е повреден.

реклама

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Д-р Деари е првиот лекар кој почина од компликации на COVID-19 во земјава

Read more

Еден убиен, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

Read more

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Кошарка

Лејкерс и Никс се опции за Лилард

Read more

Јанис: Мораме да се подготвиме ментално, ова е најтешката сезона досега

Read more

Новата сезона во АБА ќе почне на 19 септември

Read more

НБА се враќа со дербито Лејкерс - Клиперс

Read more

Спорт

Лејкерс и Никс се опции за Лилард

Читај повеќе
  • play_arrow

Златните момчиња: Ова е тимот кој секој би сакал да го менаџира

Читај повеќе

Буфон го собори рекордот на Малдини во Серија А

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Баерн по 20-ти пат шампион, двојна радост за Левандовски

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Маркус Рашфорд стана британски национален херој?

Читај повеќе

Де Роси ќе биде тренер на Фиорентина

Читај повеќе

Корона криза во Реал Мадрид: Нема бонуси за освоени трофеи

Читај повеќе

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Читај повеќе