Кари повторно незапирлив

Кошаркарите на Голден Стејт на домашен терен го победија Торонто со резултат 129:117 и со тоа ја постигнаа 25. победа во 49 одиграни натпревари во најсилната кошаркарска лига на светот.

Во ефикасната прва четвртина, во која беа постигнати вкупно 70 поени, Торонто беше нешто поуспешен и имаше водство од 36:34, кое домашните успеаја да го анулираат во вториот дел и минимално заминаа на пауза со предност од 63:62.

Третото четвртфинале повторно му припадна на Голден Стејт, овојпат со резултат 35:32, но беше јасно дека на крајот од мечот нè очекуваат многу возбудувања, што беше точно, а на крајот поголемо знаење и концентрација имаа домашните кошаркари, кои славеа со резултат 129 :117 и остварија важна победа во борбата за што подобра позиција која ги води во баражот.

URL

Актуелниот шампион до победата го предводеше Кари, кој постигна 35 поени, а го следеше Томпсон со 29 поени. Од друга страна, во редовите на Торонто се истакна ВанВлит со 28 поени.

Remote video URL

Во другите натпревари, Милвоки како гостин ја победи Индијана со резултат 141:131, додека Минесота на домашен терен беше подобра од Мемфис со 111:100. Мајами и како домаќин беше подобар од Орландо со 110:105, додека Оклахома пред своите гледачи го победи Кливленд со 112:100.

реклама

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Колку долго човек може да остане буден?

Read more

Кошарка

Преродените Лејкерс на праг на директен влез во плеј-оф

Read more

Леброн, носиш пасош?

Read more

Сакраменто по 17 години избори плеј-оф, критично за Далас

Read more

Перо Антиќ реизбран за претседалел на Македонската кошаркарска федерација

Read more
 

Спорт

Ракометната ЛШ ќе се игра и за викенд, тренерите добија право на челенџ

Читај повеќе
  • play_arrow

Крафт најдолго леташе на Планица

Читај повеќе

Украина донесе одлука која ќе предизвика хаос во светот на спортот

Читај повеќе

Меси има 5 добри причини да се врати во Барса

Читај повеќе
  • play_arrow

Преродените Лејкерс на праг на директен влез во плеј-оф

Читај повеќе
  • play_arrow

Супержена: Го победи ракот и го донесе Челси до полуфинале на ЛШ

Читај повеќе

Куман: Претседателот на Барселона ме излажа за Меси

Читај повеќе

Де Хеа одби да го продолжи договорот со Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Откриено колку пари заработил Лука Модриќ во кариерата

Читај повеќе