Кошарка

Кари стана лидер во историјата на НБА по бројот на тројки во плејофот

14. април 2019 - 17:04 | Кајгана/МИА
Оукленд, 14 април 2019 (МИА) – Кошаркарот на Голден стејт, Стеф Кари, постигна осум тројки на првиот меч од првото коло во НБА плејофот со Клиперс (121:104) и изби на врвот на вечната листа во оваа статистичка категорија.

Сега, Кари има 386 постигнати прецизни удари во плејофот.

Досега на врвот беше Реј Ален со 385 тројки.

Трето место е играчот на ЛА Лејкерс, Леброн Џејмс со 370 тројки, но и без можност да ја зголеми оваа бројка, бидејќи неговиот клуб не обезбеди учество во разигрувањето за трофејот. 

Коментирај