Карлос Тевес му се враќа на фудбалот - стана тренер

Поранешниот напаѓач на репрезентацијата на Аргентина неодамна ја заврши играчката кариера, а веќе заплива во тренерските води.

Поранешниот голгетер Карлос Тевес, кој сега има 38 години, е именуван за нов предводник на аргентинскиот прволигаш Росарио Сентрал, од истоимениот град кој се наоѓа во северниот дел на земјата, 300 километри северозападно од престолнината Буенос Аирес.

Тевес кариерата официјално ја заврши на почетокот од месецов, но немаше одиграно натпревар откако ја напушти Бока Жуниорс минатата година. Пензијата ја најави уште лани кога рече дека физички се чувствува подготвен да игра до 42 години, но ментално не е подготвен за тоа поради смррта на неговиот татко во февруари лани.

URL

Бидејќи во кариерата важеше за контроверзен играч, речиси никој не можеше да го замисли Тевес како тренер. Токму тоа се случи и тоа кратко по одлуката за пензионирање.

Тимот на Росарио Сентрал минатата сезона заврши на 16. место во аргентинската Примера. Игра на стадионот „Хиганте де Арожито“ кој е со капацитет од 41.654 гледачи. По 4 кола во новата сезона Росарио има 4 бода со скор од 1 победа, 1 реми и 2 пораза.

URL

Тевес кариерата ја почна во младиснките погони на Ол Бојс, пред да се пресели во Бока Жуниорс. Играше и за Коринчјанс, Вест Хем, Манчестер Јунајтед, Манчестер Сити, Јувентус и Шанхај Шенхуа. За репрезентацијата на Аргентина одигра 76 натпревари на кои постигна 13 гола. Беше дел од Мундијалите 2006 и 2010, а трипати губеше во финале на Копа Америка (2004, 2007 и 2015).

реклама

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Фудбал

Беа најплатени тинејџери во 2017 година: Каде се сега?

Read more

Гарет Бејл сензационално претставен во новиот клуб

Read more

Не е само Шкринијар: Кои играчи може да си заминат од Интер?

Read more

Новиот менаџер на Манчестер Јунајтед ги промени сите терени во тренинг-центарот

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Беа најплатени тинејџери во 2017 година: Каде се сега?

Читај повеќе

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Читај повеќе
  • play_arrow

Гарет Бејл сензационално претставен во новиот клуб

Читај повеќе

Борачот Нуров обезбеди прв медал за Македонија на Медитеранските игри

Читај повеќе

Ѓоковиќ со победа стартуваше на Вимблдон и испиша историја

Читај повеќе
  • play_arrow

МекЛафин го собори светскиот рекорд на 400 метри со пречки

Читај повеќе

Не е само Шкринијар: Кои играчи може да си заминат од Интер?

Читај повеќе

Одбојкарите загубија од Египет, одбојкарките од Тунис

Читај повеќе

Новиот менаџер на Манчестер Јунајтед ги промени сите терени во тренинг-центарот

Читај повеќе