Карта на Бретања од пред 4 милениуми е најстара 3D мапа во Европа

Плочата која потекнува од бронзеното време веројатно е најстарата тродимензионлана мапа на Стариот континент и потекнува од областа Бретања.

Се работи за плоча со димензии од 2x1,9 метри која прв пат била откриена во 1900 година, а потоа повторно откриена во 2014 година во подрум на еден дворец во Франција.

Археолозите кои ги проучуваа примероците издлабени на 4 илјади години старата камена мапа велат дека станува збор за карта на западниот дел од Бретања, област и полуостров во западниот дел на Франција. Тврдат и дека се работи за најстарата 3D мапа во Европа. Се верува дека плочата била направена во раното бронзено време, односно попрецизно помеѓу 1900 и 1650 година пред новата ера.

Прв пат плочата била пронајдена во 1900 година за време на ископувања на праисториски гробишта во Финистер, Западна Бретања, а ја пронашол локалниот археолог Пол ду Шателје.

Потоа, наводно плочата била заборавена во домот на Шателје во дворецот Шато де Кернис, сѐ до повторното нејзино откривање во 2014 година. По анализирањето востановено е дека се работи за мапа со прецизност од околу 80 отсто.

Во Бретања живеел келтски народ, а и денес локалното население се разликува од Французите и дури и говорат свој бретонски јазик кој припаѓа на келтската група на јазици.

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Жителите на Ново Маало во одбрана на проектот спроти „Холидеј Ин“

Read more

Чек дис аут

Урнебесна нова игра: Кој губи - пие на екс

Read more

Како ќе изгледаа денес да беа живи: Елвис, Мерилин, Ленон, Дијана...

Read more

Сахара и Антарктик се послични отколку што мислиме

Read more

Швајцарците ќе закопаат 2.000 пара гаќи во име на науката

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Тест за издржливост: Колку долго може да го следите овој ритам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Урнебесна нова игра: Кој губи - пие на екс

Читај повеќе

Немирното куче на Бајден повторно ќе ја напушти Белата куќа

Читај повеќе

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Читај повеќе
  • play_arrow

8 навики за нега на кожа кои ве прават постари

Читај повеќе

Трите хороскопски знаци со најголема интелигенција

Читај повеќе

На кои луѓе не им се препорачува да пијат кафе?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 трикови за правилно вежбање стомачни

Читај повеќе

Направи сам: Природни маски за нега на лице

Читај повеќе