Касиљас соопшти дека се пензионира

Легендарниот шпански голман објави дека официјално се пензионира од активно играње фудбал.

Уште една легенда го напушта фудбалот. Голманот Икер Касиљас попладнево на Twitter објави дека ги закачува копачките и се простува со местото помеѓу стативите.

„Важен е патот кој го одиш и луѓето кои те придружуваат, не судбината до која ќе те однесе, бидејќи таа со работа и труд, доаѓа сама и верувам дека можам да кажам, без сомнеж, дека ме одведе по патот и до судбината кои ги сонував #Grac1as“, твитна Икер.

URL

Дете на Реал Мадрид, Касиљас скоро целата кариера ја мина во својот матичен клуб за кој одигра 725 натпревари во сите натпреварувања, а помина 16 сезони во кои освои 5 титули во Ла Лига, 2 во Копа дел Реј, 4 шпански Суперкупа, 3 Лига на шампиони, 2 УЕФА Суперкупа, 2 Интерконтинентални купа и 1 Светско клупско првенство.

Летото 2015 година го напушти Реал и замина во португалскиот гигант Порто каде мина 5 сезони. Одвои 2 титули шампион на Португалија и по 1 Куп и Суперкуп.

На 1 мај 2019 година за време на тренинг Касиљас доби мал инфаркт по што повеќе не заигра. Се лечеше, а иако беше во составот на Порто, го одложуваше враќањето не сакајќи да ризикува. Денес одлучи дека на 39 години е време да замине во заслужена пензија.

Касиљас долги години беше и број 1 во шпанската репрезентација. Дебитираше во 2000 година наследувајќи го Сантјаго Кањизарес, а потоа се афирмираше како незаменлив во „Фуријата“. Освои две титули европски шампион (2008 и 2012) и една мундијалска, онаа во 2010.

реклама

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

Read more

Фудбал

Конте: Очајни бевме во одбрана, не може така

Read more

Интер со фуриозен финиш во голеада ја победи Фиорентина

Read more

Голманот на Пандев позитивен на корона

Read more

Ромеро сака кариерата да ја продолжи во Евертон

Read more

Спорт

Конте: Очајни бевме во одбрана, не може така

Читај повеќе
  • filter

Заврши „Европската фудбалска недела“ на Специјална олимпијада Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Далас со златен гол ја врати надежта

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс е шампион на Западот и обезбеди финале

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Интер со фуриозен финиш во голеада ја победи Фиорентина

Читај повеќе

Вардар и Пелистер ги дознаа противниците во СЕХА лигата

Читај повеќе

Голманот на Пандев позитивен на корона

Читај повеќе

Вердаско отпадна од Ролан Гарос, позитивен е на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Тампа дојде на чекор до титулата во НХЛ

Читај повеќе