Кастер Семенја: Нема сомнежи, јас сум жена

Атлетичарката Кастер Семенја се соочува со остри критики од останатите атлетичарки поради вишокот тестостерон во нејзиниот организам. Таа има три пати повеќе тестостерон од просечната жена, а многумина мислат дека тоа ѝ дава неправедна предност пред другите спортистки.

Кастер се соочува со критики откако беше подложена на тестирање на полот. Дозволено ѝ е да се натпреварува, но многумина се загрижени дека нејзината состојба ја прави доминантна над другите.

26-годишната атлетичарка поради хиперандрогенизам нема матка, ниту јајници, наместо тоа има внатрешни тестиси поради хромозомска абнормалност. Се идентификува себеси како жена, пишува The Sun.

Во иднина Семенја можеби ќе биде под хормонска терапија или ќе се соочи со можноста да не се натпреварува поради загриженоста на другите атлетичарки дека има неправедна предност над нив поради нејзината состојба.

реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Останати спортови

Хабиб: Џастин е добар дечко. Ќе го удавам

Read more

Forbes ги прогласи највредните спортски клубови

Read more

Првпат по 28 години откажан Охридскиот маратон

Read more

Најголемите спортски федерации одржаа состанок по повод претстојната корона-сезона

Read more

Спорт

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Читај повеќе

Викендов почнува 30. сезона во македонската фудбалска лига

Читај повеќе

Вечер и утре продолжува Лигата на шампионите

Читај повеќе

Познати групите и календарот за турнирот во Струга

Читај повеќе
  • play_arrow

Ни Дончиќ не го спаси Далас од Клиперс

Читај повеќе

Премиер лигата се враќа на три измени

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ибра од Македонија“ ќе му даде нов живот на Јувентус

Читај повеќе

Бартомеу инсистира дека Меси ќе се пензионира во Барса

Читај повеќе

Алексис раскина со Манчестер и потпиша договор со Интер

Читај повеќе