ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Катар бара од ФИФА Мундијалот да почне ден порано

Традицијата Мундијалот да биде отворен од домаќинот или актуелниот шампион според сегашниот календар треба да се урне. Тоа не им се допаѓа на домаќините кои побараа од ФИФА да направи промена во календарот.

Мундијалот во Катар треба да почне на 21 ноември во 13 часот по локално време со натпреварот помеѓу Сенегал и Холандија. Тука не би имало ништо необично доколку едната или другата репрезенатција беше актуелен шампион или домаќин. Затоа, Катар испрати официјален допис до ФИФА во кој бара разбирање и промена на календарот, односно нивниот натпревар против Еквадор наместо на 21 ноември во 19 часот да биде поместен за истиот термин, но ден порано, на 20-ти. Така Катар би ја задржал традицијата свеченото отворање да биде на натпревар на домаќинот или актуелниот шампион, а другите репрезентации не би трпеле промени и би играле во закажните термини на 21.

Според британски The Athletic, ФИФА е подготвена да го прифати барањето на Катар со цел да им удоволи на богатите организатори, но и да си ја зачува сопствената традиција.

URL

Она што е чудно е тоа што календарот беше направен уште на 1 април годинава, веднаш после жрепката. Прашањето е зошто Катар реагира дури сега кога одамна знаеше дека неговиот натпревар ќе биде дури трет на денот на отворањето (по Сенегал - Холандија од 16 часот следува Англија - Иран од Б групата).

Згора на тоа, Катарците уште во декември 2010 година дознаа дека токму тие ќе го организираат Мундијалот во 2022 година, па дури 12 години им беа потребни да им текне дека тие би требало да играат на отворањето.

URL

Информацијата дека ФИФА планира да го прифати барањето на Катар наиде на жесток револт кај фудбалската јавност, особено меѓу навивачите на Еквадор. Имено, овие навивачи доаѓаат од далечна земја и повеќето веќе имаат купено авионски билети и смештај со план дека нивната репрезентација игра на 21, а не на 20 ноември.

Сепак, одлуката не е само на ФИФА. За ваква голема работа следува гласање и тоа на посебно тело при ФИФА кое го сочинуваат Џани Инфантино (претседател на ФИФА) и претседателите на сите шест континентални федерации (УЕФА, АФЦ, ЦАФ, ОФС, КОНКАКАФ и КОНМЕБОЛ).

Тагови
реклама

На кого Русија ќе продава нафта откако ќе настапи целосното ембарго на ЕУ?

Read more

Хороскопски знаци кои се најдобри лажговци и манипулатори

Read more

Кои грешки ги правиме додека пиеме чај, а не сме ни свесни за тоа?

Read more

Штедливо и вкусно: Пица од стар леб

Read more

Фудбал

Барса го сака назад Меси и има план како да го врати на лето

Read more

ФФМ: Бидете поддршка за Македонија со фер навивање за мечот со Бугарија

Read more

Незгоден удар: Голманот на Чешка му го раскрвави носот на Роналдо

Read more

Лига на нации: Македонските фудбалери поразени на гостувањето во Грузија 

Read more
 

Спорт

Барса го сака назад Меси и има план како да го врати на лето

Читај повеќе

ФФМ: Бидете поддршка за Македонија со фер навивање за мечот со Бугарија

Читај повеќе

Незгоден удар: Голманот на Чешка му го раскрвави носот на Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Мејведер го нокаутира Асакура во втората рунда

Читај повеќе

Надал се повлече од Лејвер купот

Читај повеќе

Почина македонскиот ракометен тренер Андон Бошковски

Читај повеќе
  • play_arrow

Што им кажа расплаканиот Федерер на децата додека ги прегрнуваше?

Читај повеќе
  • play_arrow

Маркес повторно блесна во Јапонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Читај повеќе