Катар ја зема и кошарката - шеикот Ал Тани прв човек на ФИБА

На синоќешниот конгрес на Меѓународната кошаркарска федерација (ФИБА) што се одржа во Манила (Филипини) беше избран новиот претседател на чадор-куќата на светската кошарка.

Нов претседател на ФИБА ќе биде катарскиот шеик Сауд Али Ал Тани, кој ќе го наследи Хамане Нианг на таа позиција. Ал Тани беше едногласно избран за нов претседател.

Станува збор за поранешниот потпретседател на ФИБА и прв човек на азискиот оддел на ФИБА од 2002 година. Тој е прв човек на Олимпискиот комитет на Катар и долго време беше претседател на Катарската кошаркарска асоцијација.

„За мене е голема чест да ја преземам оваа одговорност: за мене, за мојата земја Катар и за нашиот континент Азија. Сега ги застапувам интересите на сите 212 национални федерации во сите пет региони. Кошарката е глобален спорт и таа е нашата најважна сила. Денеска можам да ветам само едно, а тоа е дека ќе работам напорно со челниците на ФИБА и целиот Централен комитет за доброто на кошарката и за доброто на ФИБА“, изјави Ал Тани по назначувањето.

URL

Избрани се и нови членови на Централниот комитет на ФИБА, кои за прв пат ќе се сретнат на 9 септември во Манила на денот на финалето на МундоБаскетот.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Кошарка

АБА лигата воведе ново правило

Read more

Се продава првиот автомобил на Лука Дончиќ

Read more

Тодор Гечевски е нов спортски директор на Работнички

Read more

Дрес од МЗТ за градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс

Read more
 

Спорт

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Читај повеќе
  • play_arrow

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Читај повеќе

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Читај повеќе

ВАР судиите кои го оштетија Ливерпул добија само два дена казна

Читај повеќе

Кениецот Киплагат победи на Скопскиот маратон, Дарио Ивановски го освои 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

Премиер лигата призна: На Ливерпул му е поништен чист гол - објаснувањето е лудо

Читај повеќе

Над 11 илјади натпреварувачи од 53 држави денеска го трчаат скопскиот маратон

Читај повеќе
  • play_arrow

Канело го претепа противникот и ја одбрани титулата

Читај повеќе