ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Катарците заташкуваат, ФИФА чисти по нив

Организаторите на Светското првенство наидуваат на остри критики за бројот на гледачи на стадионите во Катар. Кон крајот на мечот се најавува и бројот на навивачи, според кој стадионите редовно се распродадени, иако речиси на секој меч досега има празни столчиња на трибините.

На некои натпревари, како на оној меѓу Сенегал и Холандија, стадионот беше полупразен, но и тоа не беше најголемиот проблем. Организаторите беа критикувани затоа што редовно го објавуваа бројот на гледачи на стадионот, кој беше поголем од официјалниот капацитет на стадионот.

Така, на натпреварот помеѓу Аргентина и Саудиска Арабија наводно присуствувале повеќе од 88.000 навивачи, иако капацитетот на стадионот Лусаил е 80.000 гледачи. На отворањето на Светското првенство меѓу Катар и Еквадор официјално имаше 67.732 луѓе, а капацитетот на Ал Бајт е 60.000.

URL

ФИФА беше бомбардирана со медиумски прашања од целиот свет за тоа како е можно да се објават такви податоци, а чадор-организацијата на нив одговори со еден удар. Од официјалната страна на СП ги отстрани „старите“ податоци за капацитетот на стадионите и потоа објави нови податоци кои одговараат на податоците за наводниот број на гледачи таму.

Тагови
реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Фудбал

Шок за Бразил: Крај на Мундијалот за двајца репрезентативци

Read more

Моментот кога ни судијата не сака, ама мора да додели црвен картон

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Познати двојките од осминафиналето на Мундијалот во Катар

Read more
 

Спорт

Шок за Бразил: Крај на Мундијалот за двајца репрезентативци

Читај повеќе

Моментот кога ни судијата не сака, ама мора да додели црвен картон

Читај повеќе
  • play_arrow

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Читај повеќе
  • play_arrow

Леброн го престигна Меџик Џонсон во победата на Лејкерс

Читај повеќе

Познати двојките од осминафиналето на Мундијалот во Катар

Читај повеќе

УЕФА почна истрага против Јувентус

Читај повеќе

Германците во шок: Ова е срамота и целосна катастрофа

Читај повеќе

Најтажната фотографија од СП во Катар

Читај повеќе

Како изгледаше најлудата група во историјата на Светските првенства?

Читај повеќе