УЕФА ЛИГА НА НАЦИИ 2022/23

Казахстан гази во Лига на нации - обезбеди пласман во Лига Б

Филип Здравески
/ 22.09.2022 / 20:05

Најголемото изненадување сезонава во Лигата на нации на УЕФА е репрезентацијата на Казахстан која успеа на коло до крајот да го осигура 1. место и воедно пласман ранг погоре - во Лигата Б.

Фото: КФФ

Тоа што нa Македонија веројатно и втора сезона по ред нема да ѝ успее, им успеа на Kазахстанците. Во група со фаворитот Словачка на Милан Шкринијар, како и Белорусија и Азербејџан, Казахстан успеа убедливо да го освои првото место.

Денеска ја остварија потребната победа за мирна завршница - последното коло да им биде релаксиран натпревар, небаре пријателска. Во главниот град Астана ја победија Белорусија со головите на Михаил Габишев во 29-тата и на Бахтијор Зајнитдинов во 79. минута, а измеѓу Белорусите израмнија во судиското надополнување од првиoт дел преку Павел Савицкиј.

URL

По 5 кола Казахстaн е убедливо прв со 13 бода од 4 победи, 1 реми и без пораз. Звучи неверојатно, но Казахстан на двапати ја победи фаворизираната Словачка и тоа со 1:0 среде Трнава и потоа со 2:1 дома во Астана. Го победи и Азербејџан дома со 2:0, а единствено Белорусија како домаќин на неутрален терен во Нови Сад успеа да остане непоразена играјќи 1:1.

Од следната сезона Казахстан ќе биде меѓу малите великани во Лигата Б и ќе игра со дел од  европскиот крем.

реклама

Руска докторка открива која храна е „гориво за канцер“ по 40-тата година

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Фудбал

И Интер добива сопственик од Блискиот Исток?

Read more

Невидена доминација на Интер над Милан во 2023 година

Read more

Онана направи нов кикс, па се извини: Јас сум крив што загубивме од Баерн

Read more

Дембеле синоќа постави срамен рекорд во Лигата на шампионите

Read more
 

Спорт

Дрес од МЗТ за градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс

Читај повеќе

И Интер добива сопственик од Блискиот Исток?

Читај повеќе

Хамилтон пред Јапонското ГП: Се надевам Ред Бул нема да биде 30 секунди пред сите

Читај повеќе

Невидена доминација на Интер над Милан во 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Онана направи нов кикс, па се извини: Јас сум крив што загубивме од Баерн

Читај повеќе

Дембеле синоќа постави срамен рекорд во Лигата на шампионите

Читај повеќе

Зад голот на голманот на Лацио се крие интересна приказна

Читај повеќе

Откриена крими банда: Бугари и Романци на бизарен начин ги мамеле обложувалниците

Читај повеќе

Пеп откри што им рекол на играчите на Сити на полувремето против Звезда

Читај повеќе